Trumpov syn údajne vedel, že zdrojom informácií o Clintonovej je Kremeľ

Pred schôdzkou s ruskou právničkou, údajne napojenou na Kremeľ, dostal Donald Trump junior e-mail s odkazom, že kompromitujúce informácie na Hillary Clintonovú sú súčasťou snahy ruskej vlády pomôcť kandidatúre jeho otca.

11.07.2017 08:13 , aktualizované: 15:21
Donald Trump Jr. Foto: ,
Donald Trump junior na archívnej fotografii zo 4. novembra 2016, keď sa zúčastňoval na predvolebnej kampani svojho otca.
debata (93)

S odvolaním sa na tri osoby oboznámené s obsahom odkazu to napísal denník The New York Times. Najstarší syn prezidenta USA sa vlani stretol s právničkou Natalijou Veselnickou, ktorá mu mala dodať informácie o Clintonovej.

Odosielateľom e-mailu bol podľa newyorského denníka mediálny manažér Rob Goldstone, ktorý vraj schôdzku zariaďoval. Trump junior cez víkend pripustil, že mal záujem na získaní kompromitujúceho materiálu o Clintonovej. Nenaznačil ale, že by vedel o tom, že právnička môže byť napojená na Kremeľ. Advokátka vraj Donaldovi Trumpovi mladšiemu sľúbila informácie o údajných nelegálnych príspevkoch pre kampaň vtedajšej demokratickej prezidentskej kandidátky. Trump potvrdil, že schôdzka sa konala, žiadne „dôležité informácie“ o súperke svojho otca ale vraj nedostal.

E-mail, o ktorom informoval denník The New York Times, údajne naznačuje, že zdrojom kompromitujúcich informácií bol Kremeľ a že Trump junior o tom vedel. Obsah e-mailu podľa denníka nepochybne vyvolá záujem kongresových vyšetrovateľov a Ministerstva spravodlivosti USA. Môže sa stať súčasťou vyšetrovania údajnej spolupráce Trumpovho volebného tímu s Ruskom, ktorej cieľom bolo poškodiť prezidentské voľby v USA.

„Nikdy som nemala žiadne poškodzujúce či citlivé informácie o Hillary Clintonovej,“ povedala televízii NBC News Veselnická. „Mojím cieľom nikdy ani nebolo ich mať,“ dodala s tým, že malo ísť len o Magnitského zoznam.

Zoznam, ktorý Moskva kritizuje, nesie meno Sergeja Magnitského, ruského audítora a právnika, ktorého zatkli za údajné daňové úniky krátko potom, čo obvinil ruských policajnych a justičných pracovníkov z rozsiahlych defraudácií. V novembri 2009 Magnitskij za nevyjasnených okolností v moskovskom väzení zomrel, podľa ruskej opozície ho zavraždili.

Informácie o stretnutí syna Donalda Trumpa s ruskou právničkou preskúma senátny výbor pre tajné služby, jeden z troch kongresových výborov, ktorý sa dlhodobo zaoberá kauzou ruského vplyvu na americké prezidentské voľby. Podľa televízie NBC sa na tom členovia výboru dohodli bez spresnenia dátumu zasadnutia. Prezidentov najstarší syn Donald junior si v súvislosti s chystaným vypočutím zaistil služby právneho poradcu.

Donald Trump junior Senátu už dopredu odkázal, že je pripravený podstúpiť vypočutie vo výbore pre tajné služby. Podľa agentúry Reuters si najal špeciálneho právneho poradcu, ktorý mu má v novej kauze pomáhať. Newyorský právnik Alan Futerfas je odborníkom na trestné právo. Veselnická má podľa amerických médií blízko ku Kremľu. Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov ale v pondelok novinárom povedal, že o právničke tohto mena v Kremli nikto nič nevie.

93 debata chyba
Viac na túto tému: #Kremeľ #Donald Trump