Prvý podpredseda komisie Frans Timmermans vyhlásil, že komisia kritizovaný zákon o mimovládnych organizáciách starostlivo preštudovala a podľa jej názoru nezodpovedá európskemu právu. Zákon o vysokých školách podľa neho v krajine disproporčne obmedzuje univerzity z EÚ i mimo únie.
Maďarsko dostalo mesiac na odpoveď. V niekoľkých fázach môže celé konanie skončiť pred súdom EÚ a prípadnou vysokou pokutou pre danú krajinu. Zákon o mimovládnych organizáciách schválil parlament v Budapešti v júni. Sprísňuje kontrolu úradov nad MVO finančne podporovanými zo zahraničia. Podľa kritikov vlády premiéra Viktora Orbána je zákon súčasťou širšej snahy vlády dostať pod kontrolu nezávislé inštitúcie v krajine.
Organizácie s ročným príspevkom zo zahraničia najmenej 7,2 milióna forintov (23 427 eur) sa majú registrovať a informovať úrady o financovaní. Ak tak neurobia, budú im hroziť vysoké pokuty a zákaz činnosti. Budú sa tiež musieť označovať za „organizácie využívajúce zahraničné financovanie“.
„Občianska spoločnosť je základom našej demokracie, a preto by jej práca nemala byť prehnane obmedzovaná,“ uviedol Timmermans podľa tlačovej správy EK.
Podľa názoru komisie maďarský zákon o mimovládnych organizáciách obmedzuje právo na slobodu zhromažďovania, pretože im môže brániť získavať prostriedky, a teda vykonávať svoju prácu. Zavádza vraj tiež neúmerné obmedzenia voči voľnému pohybu kapitálu a vyvoláva tiež otázky ohľadom práva na súkromný život a ochrany osobných údajov.
Amnesty International rozhodnutie EK víta
Organizácia Amnesty International postup komisie privítala a vo vyhlásení pre médiá uviedla, že zákonu sa podriadi až vo chvíli, keď ju k tomu donúti súd. Organizácie mali k registrácii termín do 12. júla. „Ide o zásadné porušenie európskeho práva a práva na slobodu zhromažďovania,“ uviedla riaditeľka AI pre Európu Ivern McGowanová.
Kvôli kontroverznému maďarskému zákonu o vysokých školách začala komisia konanie už na konci mája. Teraz ho posunula do ďalšej fázy s odôvodnením, že neumožňuje vyšším vzdelávacím inštitúciám slobodne ponúkať svoje služby v EÚ. Komisia si navyše naďalej myslí, že zákon ide proti akademickým slobodám, právu na vzdelanie a slobode podnikania.
Právny predpis, ktorý má platiť od októbra, ukladá zahraničným vysokým školám nové podmienky, ktoré nespĺňa predovšetkým budapeštianska Stredoeurópska univerzita (CEU). Jej zakladateľom je miliardár maďarského pôvodu George Soros.