Gazeta Wyborcza: Vláda chce obmedziť zahraničné vlastníctvo médií

Poľská vláda chystá zákon, ktorý má podľa jej odporcov sťažiť prácu kritickým médiám. Napísal to denník Gazeta Wyborcza (GW), podľa ktorého návrh počíta okrem iného s "polonizací" médií, čiže obmedzením podielov zahraničných vlastníkov.

04.08.2017 12:25
Jaroslaw Kaczynski Foto: ,
Jaroslaw Kaczyński a jeho vláda chystá zákon o obmedzení zahraničného vlastníctva médií.
debata (20)

Ministerstvo kultúry podľa denníka pripravuje návrh normy, ktorý počíta s tým, že poľské televízie, vydavateľstvá a mediálne domy budú musieť mať väčšinových poľských vlastníkov. Zahraniční majitelia budú mať povolené ovládať najviac dvadsaťpercentný podiel v mediálnych spoločnostiach. Návrh by mali zákonodarcom predložiť po parlamentných prázdninách v septembri, uviedol denník.

V prípade jeho schválenia sa hlavnou obeťou môže stať televízia TVN, ktorú väčšinovo vlastní americká mediálna firma Scripps Networks Interactive. Jej spravodajský kanál TVN24 je dlhodobo veľmi kritický k vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorej predseda Jaroslaw Kaczyński sa o ňom už mnohokrát veľmi nelichotivo vyjadril a vláda údajne v minulosti rokovala aj o jeho odkúpení.

Práve Kaczyński sa nedávno kriticky zmienil o tom, že médiá negatívne informujú o poľských záujmoch a uprednostňujú záujmy svojich vlastníkov, čo by vraj silnejšie zastúpenie poľských majiteľov pomohlo vyriešiť. Šéf konzervatívnej PiS vyhlásil, že okrem kontroverznej reformy poľského súdnictva je „dekoncentrácia“ vlastníctva poľských médií hlavnou úlohou súčasnej vlády.

Tlak na poľských novinárov znepokojil aj OBSE

Podľa liberálneho denníka sa však Varšava môže kvôli novému zákonu ocitnúť v ďalšom strete s Bruselom, lebo únijové pravidlá chránia záujmy európskych vlastníkov. Medzi tými sú v prípade poľských médií predovšetkým nemecké spoločnosti, ktoré vlastnia napríklad rad regionálnych denníkov.

Vládne tlaky na nezávislosť poľských novinárov znepokojili vo štvrtok takisto Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorá vyzvala poľský kabinet k „zdržanlivosti“ v reakcii na knihu investigatívneho reportéra GW Tomasza Piontek Maczierewicza. V nej obviňuje ministra obrany Antoniho Maczierewicza z dlhoročných kontaktov na ruskú mafiu i vojenskú rozviedku. Ministerstvo na novinára podalo trestné oznámenie, na základe ktorého môže byť za „hrozby verejnému činiteľovi“ odsúdený až na tri roky väzenia.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #médiá #Gazeta Wyborcza