USA oficiálne oznámili OSN záujem odstúpiť od dohody o klíme

05.08.2017 08:02

Oznámenie však automaticky neznamená formálne začatie procesu odstúpenia, upozornila agentúra AP.

Americké ministerstvo zahraničia oficiálne oznámilo Organizácii Spojených národov, že chce odstúpiť od parížskej dohody o klíme.

Oznámenie je považované prevažne ako symbolické, pretože krajina môže odstúpiť od novej medzinárodnej dohody, akou je parížska dohoda o klíme, najskôr tri roky potom, čo nadobudne platnosť. V prípade parížskej dohody je to 4. novembra 2019. Celý proces potom trvá rok.

To znamená, že odstúpenie od zmluvy môže byť dokončené najskôr po nových prezidentských voľbách v roku 2020. Nový prezident potom môže rozhodnúť o opätovnom pripojení k dohode.

Prezident USA Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump. Autor: Reuters, CARLOS BARRIA

Vyvážený prístup z pohľadu USA

„Spojené štáty podporujú vyvážený prístup k politike v oblasti klímy,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Vyvážený prístup je podľa USA taký, že sa znížia emisie, ale súčasne sa podporí hospodársky rast a zaistí energetická bezpečnosť. Ministerstvo tiež uviedlo, že USA sa budú naďalej zúčastňovať medzinárodných stretnutí a rokovaní o zmenách klímy.

Prezident Donald Trump oznámil rozhodnutie o odstúpení od dohody na začiatku júna. Uviedol, že dohoda by stála Američanov bilióny dolárov, zrušila pracovné miesta a brzdila ropný, plynárenský, uhoľný a spracovateľský priemysel. Uviedol ale tiež, že je otvorený pre nové prerokovanie podmienok dohody.

Príde Trump v vlastnými cieľmi?

„Ako naznačil prezident vo svojom oznámení 1. júna a následne, je otvorený opätovnému zapojeniu do parížskej dohody, ak Spojené štáty budú môcť identifikovať podmienky, ktoré sú priaznivejšie pre nich, ich podnikanie, ich zamestnancov, ich ľudí a ich daňových poplatníkov,“ dodalo ministerstvo.

Podľa dohody si krajiny samé stanovili vlastné národné plány na zníženie emisií. To znamená, že Trump môže prísť s inými cieľmi, než sú tie, ktoré stanovil predchádzajúci prezident Barack Obama. Trump však nemôže jednostranne zmeniť znenie dohody.

USA sa v dohode zaviazali, že zníži emisie skleníkových plynov v krajine medzi rokmi 2005 až 2025 o 28 percent.

Bez ohľadu na to, ako to so Spojenými štátmi dopadne, dohoda zostane v platnosti, pretože ju ratifikovalo dostatok ďalších krajín.

Parížsku dohodu o klíme v roku 2015 podpísalo 195 krajín. Základným cieľom dohody je udržať zvyšovanie teploty výrazne pod dvomi stupňami Celzia a čo najviac sa priblížiť hodnote 1,5 stupňa v porovnaní s teplotou v období pred industrializáciou. Text tiež vyzýva štáty, aby sa usilovali o čo najrýchlejšie globálne zníženie emisií skleníkových plynov.

#USA #parížska klimatická dohoda #Parížska dohoda #OSN #klimatická dohoda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

32,99
Amore farebné alstromérie

Amore farebné alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk