Saakašvili odmietol litovské občianstvo, chce späť na Ukrajinu

09.08.2017 07:34

Bývalý gruzínsky prezident prišiel o ukrajinské občianstvo v júli v dôsledku ostrého sporu s prezidentom Petrom Porošenko.

Exgubernátor ukrajinskej Odesy Michail Saakašvili odmietol ponuku litovského občianstva a trvá na tom, že sa bude usilovať o návrat ukrajinského pasu. Napísala to agentúra Interfax.

Saakašvili o občianstvo rodného Gruzínska prišiel v decembri 2015, v neprítomnosti bol v Tbilisi obvinený zo zneužitia úradu.

Bývalý gruzínsky prezident a gubernátor...
Bývalý gruzínsky prezident a gubernátor ukrajinskej Odesy Michail Saakašvili. Autor: Reuters, GLEB GARANICH

Exprezident, ktorý sa teraz zdržiava v Poľsku, ponuku litovského pasu s poďakovaním odmietol, napísal Interfax. „Musia mi vrátiť ukrajinské občianstvo, o ktoré som prišiel nelegálne. Mnohí Ukrajinci s tým nesúhlasí a cítili by sa osamotení, keby som ich opustil,“ konštatoval gruzínsky politik, ktorý na Ukrajine žil v dobe štúdií.

Saakašvili podľa Interfaxu zatiaľ cestovať môže, pretože mu ukrajinský pas nikto neodobral. Proti rozhodnutiu Kyjeva sa chce brániť na ukrajinských súdov. Zástupca šéfa ukrajinskej pohraničnej služby Vasyl Servaťuk novinárom v utorok povedal, že ak sa pokúsi Saakašvili o vstup na ukrajinské územie, bude mu pas odobraný a on sám bude vyhostený.

Porošenko pôvodne Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roku 2015 mu zveril post odeského gubernátora. Neskôr ale gruzínsky exprezident Porošenka tvrdo kritizoval za to, že vraj váha v krajine s reformami a otvára dvere korupčníkom. Saakašvili sa s ním rozišiel a založil na Ukrajine vlastné politickú stranu. Správa o odobratí pasu ho zastihla počas návštevy USA.

#Ukrajina #Petro Porošenko #občianstvo #Michail Saakašvili #Gruzínsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk