Podľa Englisha takýto slovník „ničomu nepomáha“ a situáciu skôr zbytočne vyostruje namiesto toho, aby ju riešil. English v pléne novozélandského parlamentu vo Wellingtone vyhlásil, že síce oficiálne ešte Nový Zéland proti Trumpovým výrokom neprotestoval, ale „ak takýto tón bude pokračovať“, tak protestovať bude.
Trump v utorok večer vyhlásil, že Severná Kórea by „urobila najlepšie, keby sa už nikdy Spojeným štátom nevyhrážala“ a že v opačnom prípade „bude čeliť ohňu a besneniu, aké ešte tento svet nevidel“. Reagoval tak na najnovšie alarmujúce zistenia amerických a japonských tajných služieb. Severná Kórea následne v stredu ráno oznámila, že zvažuje raketový útok na Guam, ktorý je autonómnym ostrovným územím Spojených štátov.
KĽDR sa údajne podarilo vyrobiť miniaturizované jadrové hlavice
Podľa tajnej správy americkej Obrannej spravodajskej agentúry (DIA), ktorej časť prenikla do médií a v utorok ju zverejnil na svojej internetovej stránke americký denník The Washington Post, sa KĽDR údajne podarilo vyrobiť miniaturizované jadrové hlavice, ktoré sa vojdú do rakiet dlhého doletu, ktorými krajina už tiež disponuje. Podobné informácie priniesli v utorok aj japonské médiá, ktoré sa zas odvolávajú na zdroje z japonských tajných služieb.
Ak sa tieto informácie potvrdia, znamenalo by to, že Severná Kórea sa tak stáva celosvetovo šiestou plnohodnotnou jadrovou mocnosťou. Jadrovými zbraňami schopnými použitia pri útoku disponovali doteraz len Spojené štáty, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko. Odborníci doteraz predpokladali, že Severnej Kórei by mal proces miniaturizácie jadrových hlavíc trvať ešte možno aj ďalších desať rokov.
Zistenia amerických a japonských tajných služieb by korešpondovali s ešte väčším vyostrením rétoriky zo strany severokórejských predstaviteľov, ku ktorému dochádza v posledných dňoch a týždňoch. Minister zahraničných vecí KĽDR Ri Jong-ho napríklad v pondelok na rokovaní Združenia štátov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) vo filipínskej Manile vyhlásil, že jeho krajina nebude o svojom jadrovom programe „za žiadnych okolností“ s nikým vyjednávať. Šéf severokórejskej diplomacie dodal, že KĽDR nemá v úmysle zaútočiť jadrovými zbraňami „na nikoho okrem Spojených štátov“.