Uvažujú Američania o dodávkach bojových zbraní Ukrajincom?

Vláda Spojených štátov znovu zvažuje dlho zavrhovanú možnosť dodávať Ukrajine bojové zbrane, aj keď to vyvolá nevôľu Ruska. Napísala to agentúra AP. Návrh podľa nej podporil Pentagon aj americké ministerstvo zahraničia, teraz sa čaká na stanovisko Bieleho domu.

13.08.2017 14:55
debata (303)

Spojené štáty doteraz Ukrajine bojové zbrane priamo nedodávali, rovnako ako Británia a niektoré ďalšie západné krajiny sa Washington obmedzoval na podporu ukrajinskej armádnej logistiky, výcvik a dodávky vojenského materiálu.

Možnosť dodávať Kyjevu bojové prostriedky podľa AP odráža rastúcu nespokojnosť s ruským zasahovaním na Ukrajine a je prejavom pokračujúceho zhoršovania vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou.

Plán čaká na schválenie Bieleho domu, uvádza s odvolaním sa na informované zdroje americká agentúra.

Ukrajina by mohla dostať protitankové a možno aj protilietadlové zbrane. Návrh nebude schválený v bezprostrednej budúcnosti, pretože už budúci týždeň sa majú na diskusiu o situácii na Ukrajine stretnúť americkí a ruskí diplomati. Washington chce počkať na výsledky.

Rusi prejavili istú vôľu pokročiť v riešení ukrajinskej krízy, povedal nedávno americký minister zahraničia Rex Tillerson po stretnutí so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom v Manile.

Podľa AP sa okrem toho má zísť nedávno menovaný mimoriadny splnomocnenec USA pre Ukrajinu Kurt Volker s blízkym spolupracovníkom Vladimira Putina Vladislavom Surkovom, ktorý sa vo vzťahoch s Ukrajinou angažuje. Rokovanie sa má uskutočniť do konca mesiaca v Moskve, Ženeve, alebo Viedni.

303 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Ukrajina #kríza na Ukrajine