Turecko kritizuje návrh Nemecka, aby s ním EÚ nerokovala o colnej únii

17.08.2017 12:10
Turecko, prevrat
Kritiku od Bruselu vyvolal aj tvrdý postup tureckého režimu po minuloročnom potlačenom pokuse o prevrat. Autor: ,

Nemecká kancelárka Angela Merkelová poškodila dôveryhodnosť Európskej únie, keď povedala, že by dvadsaťosmička mala pozastaviť rokovania o rozšírení colnej únie s Tureckom. V Ankare to dnes povedal turecký minister pre európske záležitosti Ömer Çelik.

„Je to nešťastný výrok. Musíme zdôrazniť, že žiadny člen EÚ by nemal dávať príkazy úniovým inštitúciám,“ uviedol Çelik podľa agentúry Reuters. Dodal, že ide o nebezpečnú situáciu a ohrozenie dôveryhodnosti EÚ.

Çelik je presvedčený, že z modernizácie colnej únie by profitovali obe strany. „Ale oni sa správajú, ako keby to bola láskavosť voči Turecku. Dovoľte mi povedať to jasne: my sa neponáhľame,“ doplnil.

Merkelová v predvolebnom rozhovore s mladými YouTubermi povedala, že kvôli zvýšenému napätiu vo vzájomných vzťahoch teraz nebudú s Tureckom rokovať o rozšírení colnej únie. Jej výrok si všimli hlavne turecké médiá, napríklad denník Daily Sabah.

Colná únia medzi Tureckom a EÚ funguje od roku 1996. Vzťahuje sa iba pre priemyselné výrobky a spracované poľnohospodárske výrobky. Turecká vláda považuje jej súčasnú podobu za nevýhodnú a dlhodobo požaduje revíziu.

Nemecká vláda nechce modernizovať colnú úniu

Agentúra Reuters koncom júla uviedla, že sa dostala k dokumentu, na základe ktorého nemecká vláda chce, aby Európska komisia pozastavila prípravu rokovaní o modernizácii colnej únie medzi Tureckom a EÚ. Pokračovanie rozhovorov by podľa Berlína vyslalo „zlý signál“. Dokument vraj uvádza aj množstvo iných opatrení, ktoré by mali zaviesť v rámci celej EÚ. Cieľom je zvýšiť finančný tlak na Turecko preto, aby táto krajina dodržiavala právny poriadok.

Kritiku od Bruselu a európskych vlád vyvolal tvrdý postup tureckého režimu po minuloročnom potlačenom pokuse o prevrat aj sporné tohtoročné referendum, ktoré posilnilo prezidentove právomoci. Turecko navyše zvažuje obnovu trestu smrti, čo je pre úniu neprijateľné.

#turecko #Nemecko #colná únia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk