Pre záplavy vybuchla chemická továreň neďaleko Houstonu

Neďaleko zaplaveného mesta Houston vybuchla chemická továreň. Záchranné zložky informovali, že v oblasti bolo počuť dva výbuchy a z miesta stúpa čierny dym.

31.08.2017 07:25 , aktualizované: 12:00
Harvey Chemical Plant Foto: ,
Chemická továreň Arkema.
debata (15)

Silné dažde a následné záplavy spôsobené hurikánom Harvey poškodili chladiče, ktoré udržiavali pri nízkych teplotách chemické zlúčeniny v továrni Arkema v meste Crosby, asi 40 kilometrov severovýchodne od mesta Houston. Spoločnosť na situáciu upozornila a informovala, že neexistuje spôsob, ako by sa jej dalo predísť.

Firma zastavila výrobu v piatok pred príchodom hurikánu. Záplavy však podľa nej spôsobili výpadok energie, ako aj poškodenie záložných generátorov. Továreň vyrába organické peroxidy, zlúčeniny, ktoré sú využiteľné vo všetkom, od liečiv až po stavebný materiál. „Požiar bude pripomínať požiar benzínu. Čierny dym dráždi pokožku, oči a pľúca. Pre vysokú hladinu vody a chýbajúcu energiu sme v snahe predísť tomu bezmocní,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Richard Rowe.

Výbuchy a požiar zrejme poškodia najmä samotnú továreň, z bezpečnostných dôvodov museli evakuovať ľudí žijúci v okruhu 2,4 kilometra. Pre záplavy sa nepredpokladá ďalšie šírenie požiaru.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Harvey