Z Mjanmarska do susedného Bangladéša od začiatku najnovšie vlny násilia v auguste ušlo takmer 90-tisíc príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov.
Najnovšia vlna násilia začala, keď Rohingovia 25. augusta zaútočili na niekoľko desiatok policajných staníc a vojenských stanovíšť. V následných stretoch medzi Rohingami a bezpečnostnými silami zomrelo najmenej 400 ľudí.
Zlé svetlo na Su Ťij
Mjanmarské orgány vinia Rohingov z podpaľačstva a zabíjania civilistov. Rad organizácií na ochranu ľudských práv, naopak uvádza, že vypaľovanie domov a vraždy civilistov sú dielom mjanmarských úradov, ktoré sa snažia Rohingov zo zeme vyhnať.
Udalosti spojené s násilím páchanom na moslimskej menšine v prevažne budhistickom Mjanmarsku podľa mnohých zahraničných pozorovateľov vrhajú zlé svetlo na vodkyňu a bývalú disidentku Do Aun Schan Su Ťij, ktorá sa podľa nich asi 1,1 milióna Rohingov žijúcich v Mjanmarsku dostatočne nezastala.
Od októbra minulého roka utieklo z krajiny do Bangladéša takmer 150-tisíc Rohingov, 87-tisíc z nich v poslednej vlne násilia. Mjanmarská vláda naopak tvrdí, že z Arakanského štátu, kde Rohingovia žijú, „evakuovali“ 11 700 osôb patriacich k tejto menšine.
Podľa Erdogana ide o genocídu
„Snažíme sa tu postaviť domy, ale nie je tu dosť miesta,“ povedal dvadsaťpäťročný Muhammad Husajn, ktorý prišiel do Bangladéša pred štyrmi dňami a stále hľadá miesto na bývanie.
„Nepôsobia tu žiadne mimovládne organizácie. Nemáme jedlo. Niektoré ženy porodili na kraji cesty. Choré deti nemajú prístup k lekárskej starostlivosti,“ dodal.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok označil násilie voči moslimom v Mjanmarsku za genocídu a ponúkol, že Turecko poskytne Rohingom v Bangladéši pomoc. Či ide o finančnú pomoc, nie je podľa agentúry Reuters isté.