Kalifornia bude chrániť prisťahovalcov pred deportáciami Trumpovho kabinetu

Kalifornia je už druhým americkým štátom, ktorý sa aj oficiálne stavia na odpor voči politike prezidenta Donalda Trumpa v téme imigrácie. Po tom, čo prijatie opatrení, ktoré majú chrániť prisťahovalcov pred deportáciami, oznámil v piatok štát New York, prijali v sobotu podobný zákon aj poslanci kalifornského zákonodarného zboru.

16.09.2017 13:32
debata (24)

Schváliť ho ešte musí guvernér Kalifornie Jerry Brown, ten je však od začiatku jeho podporovateľom, takže jeho podpis by mal byť len formalitou.

Zákon by mal zakazovať kalifornským policajtom, ako aj úradníkom akýchkoľvek štátnych agentúr zisťovať u ľudí, či a aké majú imigrantské pozadie. Ak takéto poznatky už majú, nesmú ich zdieľať s federálnymi úradmi.

Rovnaké nariadenie vydal už v piatok aj guvernér štátu New York Andrew Cuomo. Ako pri tejto príležitosti vyhlásil, zatiaľ čo sa politici na federálnej úrovni vadia o budúcej podobe americkej prisťahovaleckej politiky, štát New York „pristupuje ku kroku, ktorý ochráni Newyorčanov s akýmkoľvek pozadím pred neoprávnenými zásahmi zo strany vlády“.

Podľa agentúry AP sa nariadenie v praxi prejaví napríklad tak, že policajti nebudú môcť zisťovať prípadné imigrantské pozadie u osôb, ktoré sa stanú obeťami alebo svedkami zločinu. Na druhej strane sa nebude týkať určitých špecifických prípadov, ako je napríklad vyšetrovanie ľudí podozrivých zo spáchania trestného činu.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Kalifornia #New York #migranti #Donald Trump #deportácie