Lavrovovi sa Trumpov prejav páčil, hnevá sa skôr na Obamu

Šéf ruskej diplomacie vidí v Trumpovej administratíve "zodpovedných ľudí". Dúfa, že v spolupráci s nimi sa Rusku podarí zastaviť "špirálu nepriateľských krokov, ktoré naštartovala Obamova administratíva".

20.09.2017 22:59
debata (89)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu pochválil utorňajší prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v New Yorku. Ako šéf ruskej diplomacie povedal v rozhovore pre ruské médiá a americkú tlačovú agentúru AP, v Trumpovom prejave sa mu páčila najmä pasáž o tom, „že Spojené štáty nebudú vnucovať svoj spôsob života iným“. „Toto je veľmi vítané stanovisko, aké sme od lídra Spojených štátov nepočuli už veľmi dlho,“ povedal Lavrov.

„Nesnažíme sa vnútiť náš spôsob života nikomu, skôr ho chceme iba nechať svietiť ako príklad pre všetkých,“ vyhlásil Trump v utorok pred VZ OSN. „Silné, suverénne štáty nechávajú iné krajiny s inými hodnotami, inými kultúrami nielen koexistovať, ale spolupracujú s nimi bok po boku na báze vzájomného rešpektu,“ povedal americký prezident.

Lavrov v stredajšom rozhovore s ruskými a americkými novinármi viackrát zopakoval, že za zlé vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi podľa neho nemôže súčasná Trumpova administratíva, ale Trumpov predchodca v Bielom dome Barack Obama. Vzťahy medzi Ruskom a USA sú momentálne „veľmi zložité, čo je ešte odkaz Obamovej administratívy“, povedal. V súčasnej Trumpovej administratíve Lavrov naopak vidí „zodpovedných ľudí“ a dúfa, že v spolupráci s nimi sa podarí zastaviť „špirálu nepriateľských krokov, ktoré naštartovala Obamova administratíva“.

Lavrovovi v Trumpovom utorňajšom prejave neprekážali ani ostré formulácie voči Severnej Kórei, za ktoré amerického prezidenta kritizovali mnohí svetoví politici. „Nepochybujeme o tom, že Spojené štáty sú schopné spraviť niečo veľmi deštruktívne,“ povedal šéf ruskej diplomacie.

Trump v utorok ped VZ OSN pohrozil Severnej Kórei, že ak neprestane provokovať jadrovými testami a konfrontačnými vyhláseniami, bude čeliť odplate zo strany Spojených štátov. „Pre raketového muža je to samovražedná misia, preňho aj pre jeho režim,“ odkázal Trump severokórejskému vodcoci Kimovi Čong-unovi. „Ak budú Spojené štáty donútené brániť seba alebo svojich spojencov, nebudeme mať inú možnosť ako Severnú Kóreu totálne zničiť,“ povedal americký prezident.

89 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy