Podľa utorkových správ kyjevských médií podpísal Porošenko vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že zákon „posilňuje úlohu ukrajinského jazyka vo vyučovacom procese“. Toto je predmetom opakovaných sťažností z Ruska, Maďarska, Rumunska, Poľska a Moldavska. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó zákon označil za „ranu do chrbta“ a rumunský prezident Klaus Iohannis minulý týždeň na protest zrušil plánovanú návštevu Ukrajiny.
Otázka jazyka je na Ukrajine mimoriadne citlivá, pretože sa týka práv rebelujúcich Rusov žijúcich vo východnom Donbase. Akýkoľvek koniec ich separatistického úsilia je podmienený posilnením politickej, hospodárskej, bezpečnostnej a jazykovej autonómie. Maďari, Rumuni a Poliaci žijúci na západe krajiny sa sťažujú na ťažkosti pri používaní a vyučovaní ich jazyka.
Zákon umožňuje vyučovanie menšinových jazykov v predškolských zariadeniach a v prvých štyroch ročníkoch základných škôl. Od piatej triedy zaviedli ukrajinčinu ako vyučovací jazyk s tým, že sa žiaci sa môžu súbežne vzdelávať v materinskom jazyku. Zmena má nastať v roku 2020.