Rakúsko: Mýto, ktoré plánuje Nemecko, diskriminuje cudzincov

12.10.2017 11:28

Rakúsko podá na Súdny dvor Európskej únie žalobu kvôli plánovanému zavedeniu mýta pre osobné automobily v Nemecku. Oznámil to rakúsky minister dopravy Jörg Leichtfried.

Plánované mýto má podľa neho diskriminačný charakter. Právna analýza vypracovaná pre rakúsku vládu podľa ministra dáva žalobe dobré šance na úspech.

Diaľničné poplatky pre osobné autá budú v Nemecku fakticky platiť len zahraniční vodiči. Majitelia áut registrovaných v Nemecku mýto síce tiež zaplatia, neskôr sa im však o zaplatenú čiastku zníži daň z motorových vozidiel. Majitelia najekologickejších áut s veľmi nízkymi emisiami získajú dokonca väčšiu zľavu, než koľko zaplatia na poplatkoch.

Diaľničné poplatky pre osobné autá schválil nemecký parlament v marci, vyberať by sa mali od roku 2019. Európska komisia sa v máji rozhodla ukončiť konanie, ktoré s Nemeckom kvôli plánu na diaľničné mýto pre osobné autá viedla od roku 2015. Nemecko podľa komisie prijalo potrebné zmeny pravidiel, a odstránilo tak možnú diskrimináciu na základe národnosti.

Žalobu kvôli nemeckému mýtnemu predtým zvažovala aj Česká republika. S ohľadom na májové rozhodnutie Európskej komisie minister dopravy Dan Ťok odporučil kabinetu, aby Česko žalobu nepodávalo.

#Rakúsko #Nemecko #Mýto #diskriminácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk