Poľsko môže byť prvou krajinou EÚ, ktorá zruší striedanie času

14.10.2017 08:25

Poľsko by sa mohlo stať prvou krajinou Európskej únie, ktorá zruší striedanie letného a zimného času. Návrh na zmenu zákona o striedanie času prešiel v poľskom parlamente prvým čítaním, napísal denník The Daily Telegraph.

Podľa denníka znepriatelená poľská politická scéna ukázala pri schvaľovaní návrhu nebývalú jednotu. Teraz smeruje návrh do druhého čítania a jeho stúpenci veria v úspech.

Zámerom posúvania hodín o hodinu dopredu či dozadu je využiť čo najlepšie sezónneho svetla. Kritici striedanie času ale tvrdia, že tieto zmeny spôsobujú mnohým ľuďom zdravotné problémy. Občania EÚ v minulých rokoch predložili niekoľko petícií za zrušenie letného a zimného času.

„Striedanie času môže spôsobiť nerovnováhu biologických hodín, čo vedie k prudkým zmenám nálady, spánkovým poruchám a zvýšenému riziku srdcových infarktov a dopravných nehôd,“ povedal Bronislaw Karasek z Poľskej ľudovej strany, ktorá návrh predložila.

Stúpenci zachovania súčasného stavu, teda posunu času vždy na jar a na jeseň, zdôrazňujú, že zmena by v Poľsku spôsobila obrovské problémy. Predovšetkým by museli byť upravené počítačové systémy.

„Zasiahlo by to každého človeka a každú inštitúciu … počnúc hodinkami cez inteligentné telefóny a počítače po zložité systémy, ktoré kontrolujú napríklad ropovody. Zoznam vecí, ktoré by sa museli zmeniť, je nekonečný,“ povedal Wieslaw Paluszynski, ktorý pôsobí ako viceprezident poľskej komory informačných technológií a telekomunikácií.

Zrušenie posunov času by tiež znamenalo, že by Poľsko už nebolo zladené so svojimi susedmi z EÚ, vrátane Nemecka, ktoré je najväčším obchodným partnerom krajiny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Poľsko #zimný čas #letný čas
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku