USA a Japonsko posilnia diplomatický tlak na KĽDR

Diplomati USA a Japonska sa dohodli na maximalizovaní tlaku na Severnú Kóreu, aby vyriešili napätie súvisiace s jadrovým programom.

17.10.2017 09:32
Kim Čong-un Foto: ,
Kim Čong-un v prejave na zasadnutí ústredného výboru vládnucej Kórejskej strany práce.
debata (11)

Námestník amerického ministra zahraničia John Sullivan po stretnutí s japonským kolegom Šinsukem Sugijamom pre novinárov uviedol, že hlavným cieľom je diplomatické riešenie problému a nakoniec aj denuklearizácia Kórejského polostrova.

„Musíme byť však s našimi spojencami v Japonsku, Južnej Kórei a všade inde pripravení na najhoršie, ak diplomacia zlyhá,“ zdôraznil.

Sugijama sa zase počas svojho tlačového brífingu vyjadril, že Japonsko podporuje politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, ponechať si otvorených viacero možností. Podobne, ako jeho americký náprotivok, však zdôraznil potrebu diplomatického riešenia a spolupráce Japonska, USA, Južnej Kórey, ako aj Číny a Ruska.

Obaja diplomati vycestujú do Južnej Kórey, kde budú v stredu rokovať o ďalšom postupe v súvislosti s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR). Rokovania sa uskutočnia v čase, keď USA a Južná Kórea uskutočňujú spoločné vojenské cvičenia. Tie však KĽDR považuje za prípravu na inváziu. Námestník severokórejského veľvyslanca pri Organizácii Spojených národov sa v pondelok v tejto súvislosti vyjadril, že sa polostrov dostal do bodu, keď môže „jadrová vojna vypuknúť kedykoľvek“.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #USA #KĽDR
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy