Fio bankaFio banka

Pád Rakky znamená koniec aj začiatok

Pád Rakky, sýrskeho mesta, ktoré vyhlásil tzv. Islamský štát ešte v roku 2013 za svoju metropolu, znamená blížiaci sa koniec protiteroristickej operácie v Sýrii. Zároveň však, ako pripomína väčšina pozorovateľov, je to začiatok zápasu o zaplnenie vákua po islamských radikáloch.

19.10.2017 11:00
Rakka Foto: ,
Vojak sýrskych demokratických síl stojí medzi ruinami v Rakke.
debata (43)

„Kurdské jednotky a arabskí bojovníci podporovaní medzinárodnou koalíciou vedenou USA síce po roku úsilia nakoniec v Rakke zvíťazili, ale niektoré štáty si už dávno predtým začali deliť sféry vplyvu v krajine,“ pripomína aj denník Times.

Podľa neho sýrsky koláč si chcú podeliť USA, Turecko, krajiny v Perzskom zálive, ktorí podporujú povstalcov (tzv. umiernenú opozíciu, cieľom ktorej je zvrhnúť vládu v Damasku – pozn. aut.), ale záujem o upevnenie vplyvu má vraj aj Rusko, Irán a šiitské sily, ktoré podporujú sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Pôvodne protiasádovské povstanie sa zinternacionalizovalo a spomínané krajiny sa v ňom angažujú vojenskou prítomnosťou, dodávkami zbraní či finančnými injekciami.

Oficiálne však napríklad Washington chce pomáhať sýrskym civilistom v oslobodených oblastiach. „Po úplnom skončení operácie začnú USA a jeho spojenci z medzinárodnej koalície s dodávkami humanitárnej pomoci, ako aj s pomocou pri výstavbe infraštruktúry,“ tlmočila najnovšie oficiálny plán Američanov Heather Nauertová, hovorkyňa ministerstva zahraničia USA.

Pritom ešte v utorok v televízii NBC News tvrdila, že Washington nemá žiaden presný plán týkajúci sa Sýrie po oslobodení Rakky od islamských teroristov. Americké médiá však boli otvorenejšie, keď nevylúčili, že najpravdepodobnejšou úlohou USA bude nedopustiť kontrolu Damasku a Teheránu nad východnou časťou Sýrie.

Je tu však aj čoraz väčší iránsky vplyv v Iraku a Sýrii, ktorý budí neskrývanú nevôľu hlavne v Izraeli. Aj preto počas pondelkovej návštevy Tel Avivu ruský minister Sergej Šojgu ubezpečil izraelského rezortného kolegu Avigdora Liebermana, že Rusko ani po skončení operácie v Sýrii neráta so stiahnutím svojich jednotiek zo Sýrie. Konkrétne z leteckej základne Hmejmim a Latákija, ako aj z námornej základne v Tartúse.

Pravdepodobne to napokon potvrdil aj ruský prezident Vladimir Putin v stredajšom telefonickom rozhovore s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Podľa Moskvy napríklad na základni Hmejmim zostane všetkých 34 bojových lietadiel.

„Hlavnou úlohou našich ozbrojených síl v Sýrii je likvidácia teroristov a nič iné,“ povedal pre agentúru FAN politológ Vladimir Šapovalov v reakcii na rôzne špekulácie o skutočných ruských plánoch v Sýrii, ktoré majú podľa neho „znížiť úlohu Ruska a jeho podiel na víťazstve nad teroristami“.

Sýrske demokratické sily oslavovali oslobodenie Rakky, v pozadí zničené budovy.

Obavy Tel Avivu však pretrvávajú. Vyplývajú hlavne z predpokladu, že Teherán využije svoj vplyv a vytvorí cez Irak a Sýriu akýsi koridor, ktorý by ho spojil s príslušníkmi ozbrojenej zložky hnutia Hizballáh dislokovanými v Libanone. V tejto súvislosti sa situáciu pokúsil upokojiť Zvi Magen, bývalý pracovník velenia rozviedky v izraelskom generálnom štábe a následne veľvyslanec v Moskve.

„Rusko bude v Sýrii presadzovať myšlienku federácie. Moskva dostatočne opatrne pracuje so všetkými vonkajšími hráčmi. Turecko, Irán, Saudská Arábia aj Izrael majú také či onaké záujmy v Sýrii. Rusko sa s tým však dokáže popasovať. Nemožno poprieť, že to robí celkom dobre,“ zhodnotil Magen ruské aktivity na pozadí pokusov „rozdeliť“ si sýrsky koláč vplyvu pre portál Vzgľad .

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 43 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Sýria #Islamský štát #Rakka