K volebným urnám v prvý deň volieb prišli približne dve pätiny Čechov

Občania, o ktorých priazeň sa uchádza 31 politických strán a hnutí, zvolia do dolnej komory parlamentu 200 poslancov.

, 20.10.2017 10:52, aktualizované: 21:38
debata (11)

Pokojný priebeh

Niekoľko desiatok ľudí sa krátko po začatí volieb do Snemovne zhromaždilo pri volebnej miestnosti v budove slovenskej ambasády v Bratislave. Museli vystáť rad, kým sa dostali k hlasovacím urnám. Záujem krajanov na slovenskom o účasť vo voľbách je však dlhodobo nízky.

„V osobitnom zozname voličov vedenom u nášho zastupiteľského úradu je zapísaných 486 osôb. Očakávame, že príde (hlasovať) niekoľko stoviek zapísaných a popri tom niekoľko stoviek voličov s voličským preukazom,“ povedal novinárom zástupca veľvyslankyne a predseda volebnej komisie Pavol Sladký. V priebehu prvej hodiny od otvorenia volebnej miestnosti hlasovalo na ambasáde 103 ľudí.

Medzi prvými odovzdal svoj hlas aj herec Stanislav Majer. „Mám tu nejakú prácu a nemôžem byť v Čechách, tak som si včas vybavil volebný preukaz. Volím vždy. Mimo Česka prvýkrát,“ uviedol Majer.

Na Slovensku volia len v Bratislave

V predchádzajúcich voľbách do Snemovne v roku 2013 hlasovalo na českom veľvyslanectve 491 voličov. Z toho väčšina podľa dostupných informácií volila na základe voličského preukazu, ktorý si nechali vystaviť vo vlasti z toho dôvodu, že počas volieb boli na slovensku napríklad na dovolenke alebo pracovne.

Krajania na Slovensku však dlhodobo neprejavujú veľký záujem o voľby. „Je to preto, že jediné miesto, kde sa dá na Slovensku voliť, je české veľvyslanectvo v Bratislave,“ povedala predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová.

Dodala, že príslušníci slovenskej komunity z východného Slovenska to majú do Bratislavy ďaleko a že ani v týchto voľbách neočakáva väčšiu účasť krajanov na hlasovaní. Krajania by podľa nej uvítali možnosť korešpondenčnej voľby.

V minulosti mohli Česi na Slovensku hlasovať nielen v Bratislave, ale aj na Českom generálnom konzuláte v Košiciach. Ten bol už pred rokmi zrušený. Na Slovensku sa v poslednom sčítaní ľudu v roku 2011 k českej národnosti prihlásilo zhruba 30 000 ľudí, mnohí z nich majú tiež české občianstvo.

Poslanecký mandát trvá štyri roky. Ľudia môžu voliť v 14 volebných krajoch, pričom svoj hlas môžu odovzdať aj mimo miesta trvalého bydliska, ak si včas vybavili voličský preukaz.

Online z českých volieb prináša ČTK

Predsedníčka Českého štatistického úradu Iva Ritschelová uviedla, že o mandát sa v súčasnosti uchádza 7539 kandidátov. „To je zhruba o 1500 viac ako v roku 2013, keď sa konali mimoriadne voľby, a o 2500 viac ako v roku 2010, keď sa uskutočnili zatiaľ posledné riadne voľby do snemovne,“ povedala Ritschelová.

Priemerný vek kandidátov je 46,4 roka. Najstarším kandidátom je 94-ročná dôchodkyňa. Najmladších, 21-ročných kandidátov je 58. Ženy predstavujú z celkového počtu kandidátov 28,6 percenta, čo znamená mierny nárast oproti predchádzajúcim voľbám. Takmer 35 percent kandidátov je bez politickej príslušnosti.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby #voľby v Česku
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy