Kurz chce ísť do koalície s pravicovo populistickou stranou slobodných

Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz, ktorého strana predminulý víkend zvíťazila v parlamentných voľbách, dnes podľa očakávania ponúkol vytvorenie vládnej koalície Slobodnej strane Rakúska (FPÖ), označovanej za pravicovo populistickú. Kern to podľa agentúry APA oznámil na tlačovej konferencii usporiadanej v sídle ÖVP.

24.10.2017 11:57 , aktualizované: 15:18
Sebastian Kurz, rakúske voľby Foto: ,
Predseda rakúskych ľudovcov Sebastian Kurz (na snímke z predvolebného zhromaždenia) ponúkol vytvorenie spoločnej vlády Slobodnej strane Rakúska.
debata (19)

ÖVP bola doteraz vo vládnej koalícii so sociálnymi demokratmi (SPÖ). Kvôli rastúcim názorovým nezhodám a silnejúcemu napätiu vo vláde sa strany dohodli na potrebe usporiadať predčasné voľby do Národného zhromaždenia, rok pred riadnym termínom.

Kurz rozhodnutie pozvať na koaličné rokovania FPÖ zdôvodnil spoločnými programovými bodmi a predovšetkým zdieľanou vôľou vykonať zmeny. „Rakúsko si zaslúži rýchle vytvorenie novej vlády,“ zdôraznil 31-ročný šéf ľudovcov, ktorý bol doteraz ministrom zahraničia.

Strache na svojej popoludňajšej konferencii oznámil, že Kurzovu ponuku na rokovania o koalícii prijíma. „To však neznamená, že to nevyhnutne povedie k pozitívnemu výsledku,“ povedal štyridsaťosemročný politik.

„Účasť vo vláde nie je samoúčelná, má zmysel iba vtedy, ak budeme môcť realizovať aj svoje ciele,“ dodal. Poukázal pritom na to, že obe strany síce majú spoločné body, zároveň ale aj „podstatné rozdiely“.

Strache v tejto súvislosti varoval aj pred uponáhľaným vyjednávaním. „Ide o novú kvalitu pre Rakúsko,“ vyhlásil.

Podobnosť oboch strán podľa neho spočíva predovšetkým v odhodlaní zastaviť ilegálnu migráciu, urobiť sociálny systém krajiny menej príťažlivým pre prisťahovalcov a tiež znížiť dane, najmä pre ľudí s nižšími príjmami.

Sociálni demokrati doterajšieho spolkového kancelára Christiana Kerna, ktorí skončili druhí tesne pred FPÖ, už pred voľbami dali najavo zámer do novej vlády nevstupovať a odísť do opozície.

ÖVP vo voľbách zvíťazila so ziskom 31,5 percenta hlasov, SPÖ dostala 26,9 percenta a FPÖ podporilo 26 percent hlasujúcich. V Národnej rade sa udržali aj liberáli (NEOS) vďaka podpore 5,3 percenta hlasov a novo do nej vstúpila so ziskom 4,4 percenta hlasov Charta Petra Pilza, ktorú založil odpadlík od Zelených Pilz.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #ÖVP #Sebastian Kurz #FPÖ #rakúske voľby