Putin pri odhalení "Múru nárekov" rázne odsúdil stalinské represie

V centre Moskvy v pondelok odhalili pamätník obetiam stalinizmu, nazvaný Múr nárekov. Obradu sa zúčastnil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý stalinské represie rázne odsúdil a označil ich za tragédiu ruského národa. Podľa agentúry AP bolo toto vyhlásenie zatiaľ najsilnejším odsúdením sovietskych represií, ktoré z úst šéfa Kremľa zaznelo.

30.10.2017 18:18
debata (316)

Putin označil éru stalinských represií za tragédiu ruského národa, pri ktorých boli „milióny ľudí na základe absurdných obvinení označení za nepriateľov národa, popravení, zmrzačení alebo si prešli utrpením vo väzniciach alebo (pracovných) táboroch“. S následkami represií sa podľa prezidenta Rusko snaží vysporiadať dodnes. Zdôraznil pritom, že „tieto zločiny“ nie je možné ničím ospravedlniť.

Bronzová stena s reliéfmi obrysov ľudských postáv, ktorá je vysoká zhruba ako dvojposchodový dom, má symbolizovať mŕtve aj preživšie obete komunistických represií. Chodníky okolo pamätníka sú vydláždené kameňmi, ktoré sem boli dovezené z bývalých väzenských táborov, takzvaných gulagov.

Disidentov pamätník pobúril

Postava sovietskeho diktátora Josifa Stalina, ktorý stál na čele ZSSR po tri desaťročia až do svojej smrti v roku 1953, patrí k jednýmz najkontroverznej­ších v ruskej histórii, podľa prieskumov jeho obľuba ako silného vodcu u Rusov v posledných rokoch vzrástla. Stalinské represie v májovej štúdii neštátnej sociologickej agentúry Levada označila za odôvodnené až štvrtina opýtaných.

Podľa serveru rozhlasovej stanice Rádio Sloboda odhalenie nového pamätníka odsúdila skupina bývalých sovietskych disidentov a bývalých politických väzňov, medzi nimi napríklad aj exilový spisovateľ Vladimir Bukovskij alebo bývalá disidentka Arina Ginzburgová.

"Nie je možné zúčastniť sa smútočných akcií organizovaných vládou, ktorá slovami ľutuje obete sovietskeho režimu, ale reálne pokračuje v potláčaní občianskych slobôd v krajine. Nie je možné rozdeľovať obete politických represií na tých, ktorým už je možné stavať pamätníky a tie, ktoré je zatiaľ možné ignorovať , " uviedli disidenti vo svojom vyhlásení.

316 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #pamätník #Rusko #Vladimir Putin #Josif Stalin #represie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy