Od sudcu si vypočul jedinú otázku, či sa mieni dobrovoľne vrátiť do vlasti. Keď oznámil, že nie a zložil kauciu stotisíc libier, sudca sa rozhodol neuvaliť na 66-ročného najbohatšieho Chorváta zadržiavaciu väzbu. „Idem domov. Toto je malé víťazstvo, teraz som občanom tu v Anglicku,“ povedal podľa denníka Jutarnji list na rozlúčku chorvátskym novinárom, ktorí čakali na rozhodnutie anglickej justície.
Todorič musel odovzdať cestovný pas, dostal príkaz nosiť elektronický náramok monitorujúci pohyb a je povinný trikrát do týždňa sa hlásiť na polícii, Gazda, ako ho prezývajú, sa však môže tešiť na podstatne pokojnejšie vianočné sviatky, než 60-tisíc pracovníkov Agrokoru, zneistených hrozbou straty zamestnania. Vydanie do Chorvátska mu tak skoro nehrozí. Prvé pojednávanie sudca vypísal až na budúci apríl a chorvátske médiá predpovedajú, že celá procedúra sa pokojne môže pretiahnuť aj na viac ako rok.
Todorič: Som obeťou politickej perzekúcie
Todoriča vo vlasti vyšetrujú pre falšovanie účtovníctva a spreneveru veľkého rozsahu v najväčšom potravinárskom koncerne Balkánu. Predvlani predstavoval obrat Agrokoru 6,5 miliardy eur, čo zodpovedá asi 16 percentám chorvátskeho HDP. Vtedy koncern naznačoval zisk 480 miliónov eur, aj keď neskôr vysvitlo, že v skutočnosti dosiahol stratu vo výške 160 miliónov eur.
Na svojom blogu Todorič napísal, že sa necíti byť vinný a že je obeťou „politickej perzekúcie“. Podľa niektorých kritikov však pochybné praktiky niekdajšieho obchodníka s kvetmi, ktorý za štyridsať rokov vybudoval podnikateľskú ríšu zastrešujúcu 143 spoločností, celé roky kryli čelní politici. Viacerí, vrátane jedného úradujúceho ministra, pre jeho koncern dokonca istý čas pracovali.
Zoči-voči hroziacej hospodárskej a sociálnej katastrofe, ktorú by znamenal krach mamutieho koncernu, stredopravicová vláda na jar prevzala Agrokor pod svoju správu. Todorič však tvrdil, že mu koncern ukradli. Štát sa teraz pokúša koncern reštrukturalizovať a aspoň časť jeho firiem udržať na nohách. Zvyšok čaká zrejme predaj alebo likvidácia. Predpokladá sa pritom, že mnohé firmy, vrátane maloobchodného reťazca Konzum, budú nútené masívne prepúšťať.