Pochod pravicových extrémistov v Poľsku pritiahol tisícky ľudí

Zhromaždenie krajnej pravice sa konalo pri príležitosti osláv poľskej nezávislosti.

11.11.2017 19:30
polsko, pochod, nacionalisti, Foto: ,
Niektorí z účastníkov pritom vyjadrovali sympatie xenofóbnym a rasistickým myšlienkam.
debata (45)
  • Varšavou v sobotu pochodovali desiatky tisíc nacionalistov na demonštrácii, ktorú pri príležitosti poľského dňa nezávislosti zorganizovala krajná pravica. Podľa odhadov polície sa na akcii zúčastnilo asi 60-tisíc ľudí.

Pochod, ktorý pritiahol najviac ľudí za posledné roky, pritom zatienil aj oficiálne štátne podujatie, na ktorom sa zúčastnili prezident Andrzej Duda a predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý je bývalým premiérom Poľska.

Niektorí z účastníkov pritom otvorene vyjadrovali sympatie xenofóbnym a rasistickým myšlienkam. Na jednom z transparentov bolo napríklad heslo „Biela Európa bratských národov“ a účastník, ktorého oslovila štátna televízia TVP sa vyjadril, že prišiel s cieľom „vziať moc Židom“. Rečníci na akcii podľa vlastných slov stoja proti liberálom a chránia kresťanské hodnoty.

Sloganom tohto ročníka pochodu bolo „Chceme Boha“, čo sú slová vyňaté zo starej poľskej náboženskej piesne, ktoré v júli citoval americký prezident Donald Trump na návšteve Varšavy. Trump vtedy Poľsko označil za krajinu vzorne obraňujúcu západnú civilizáciu.

Pochod sa stal najväčším podobným zhromaždením v Európe a pritiahol aj lídrov krajnej pravice z ďalších krajín. Zúčastnili sa napríklad Tommy Robinson z Veľkej Británie či Roberto Fiore z Talianska.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #nacionalisti