Francúzsko spomínalo na obete masakra z klubu Bataclan

Francúzsko si pripomínalo druhé výročie teroristických útokov, pri ktorých na rôznych miestach Paríža zomrelo 130 ľudí a vyše 350 ich bolo zranených.

13.11.2017 12:07, aktualizované: 15:59
Macron, Paríž, terorizmus, pieta Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macrona starostka Paríža Anne Hidalgo vzdávajú úctu obetiam počas pietnej spomienky.
debata (4)

Prezident Emmanuel Macron si uctil obete na národnom štadióne Stade de France aj pred barmi, kde sa atentáty odohrali. Pietu sprevádzalo čítanie mien všetkých obetí, kladenie vencov a kvetín a takisto minúty ticha.

Macron v sprievode svojej manželky Brigitte najskôr zamieril na Stade de France, kde aj v prítomnosti svojho predchodcu Françoisa Hollanda začal sériu prejavov úcty k obetiam atentátov z 13. novembra 2015.

Hollande: Nechcel som utiecť

Priestranstvo pred štadiónom na severe metropoly sa stalo prvým zo šiestich miest, kde tri islamistické teroristické komandá spáchali najhoršie atentáty vo francúzskych dejinách. Macron pred tamojšou pamätnou doskou, pripomínajúcou prvú obeť atentátov – portugalského prisťahovalca Manuela Diasa, položil kyticu z červených, bielych a modrých kvetov.

Hollande, ktorý bol vtedy na štadióne, kde sa konalo priateľské futbalové stretnutie medzi Francúzskom a Nemeckom, v pondelok v rozhovore s televíziou France 2 popisoval, ako začul explóziu, ale napriek tomu nechcel zo štadióna utiecť, „aby nikto nemal dojem, že je ohrozená verejnosť“. Rozhodnutie zostať na štadióne podľa neho „určite zachránilo životy“.

Spomienky, ktorých súčasťou bola aj minúta ticha, sa okrem prezidentov zúčastnili rodiny obetí, ministri vnútra a spravodlivosti Gérard Collomb a Nicole Belloubetová, predsedovia oboch komôr francúzskeho parlamentu a parížska starostka Anne Hidalgová.

Navštívili miesta teroru

Macron si s príbuznými obetí potriasol rukou a presunul sa k ďalším miestam krviprelievania, reštauráciám a barom Le Carillon, Le Petit Cambodge, La Bonne Bière, Comptoir Voltaire a La Belle Equipe, kde spomienkové akcie pokračovali v podobnom duchu.

Poslednou zastávkou prezidenta a ďalších politikov a pozostalých bol klub Bataclan, ktorý bol pri parížskych atentátoch pred dvoma rokmi dejiskom najhoršieho krviprelievania. Teroristi tam postrieľali 90 ľudí pri koncerte americkej rockovej skupiny Eagles of Death Metal.

Nečakané vystúpenie

Práve americká kapela nečakane vystúpila na smútočnom zhromaždení pred radnicou 11. parížskeho obvodu, neďaleko Bataclanu. Frontman Jesse Hughes zaspieval pri akcii usporiadanej organizáciou obetí atentátov Life for Paris piesne Save A Prayer a I Love You All the Time. Hughes a gitarista Dave Catching potom ľuďom rozdávali biele ruže.

Podľa agentúry AP vystúpil Hughes na pódium viditeľne dojatý. „Som taký šťastný a rád, že vás všetkých vidím. Jediným dôvodom, prečo tu stále stojíme, je ten, že všetci milujete rock and roll,“ povedal Hughes.

Súčasťou pondelkových pietnych podujatí bolo aj vypúšťanie farebných balónikov na počesť obetí. Po spomienkovom koncerte sa ho zúčastnili aj Macron a prvá dáma. Podľa AP sa prezident objímal s pozostalými a hovoril s nimi.

Rekonštrukcia udalostí z 13. novembra 2015 v klube Bataclan.
4 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Francúzsko #Paríž #Emmanuel Macron #útoky v Paríži #Bataclan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy