Mjanmarská armáda poprela, že jej príslušníci organizovane zabíjali a znásilňovali moslimských Rohingov pri ťažení proti tejto menšine v Arakanskom štáte na severozápade Mjanmarska. Z organizovanej kampane znásilňovania a ďalších zločinov proti ľudskosti armádu v nedeľu obvinila osobitná predstaviteľka generálneho tajomníka OSN pre sexuálne násilie počas konfliktov Pramila Pattenová.
Velenie mjanmarských jednotiek zároveň oznámilo, že vymenilo generála zodpovedného za operácie v regióne. K tomuto kroku však neposkytlo žiadne vysvetlenie. O utečeneckej kríze mieni rokovať americký minister zahraničia Rex Tillerson počas svojej nadchádzajúcej návštevy Mjanmarska.
Úrady odmietajú udeliť občianstvo
Moslimskí Rohingovia čelia v budhistickom Mjanmarsku dlhodobo diskriminácii. Úrady ich považujú za prisťahovalcov z Bangladéša, ktorí do krajiny prišli väčšinou v dobách britskej koloniálnej nadvlády a v krajine sú nelegálne.
Príslušníkom menšiny preto mjanmarské úrady odmietajú udeliť občianstvo, obmedzujú ich slobodu a neuznávajú ich ako etnikum. Obojstranné násilnosti si v Arakanskom štáte vyžiadali v minulosti tisíce obetí.
Posledné ťaženie mjanmarskej armády proti moslimskej menšine Rohingov sa začalo po tom, čo rohingskí povstalci 25. augusta zaútočili na niekoľko policajných a vojenských stanovíšť v Arakanskom štáte. Kvôli násilnostiam opustilo regiónu cez 600-tisíc Rohingov.
Odvolanie generála bez vysvetlenia
Armáda neposkytla žiadne vysvetlenie, prečo bol generál Maun Maun Sou z čela západného veliteľstva v Arakanskom štáte stiahnutý. „Neviem, z akého dôvodu bol odvolaný,“ povedal agentúre Reuters generálmajor Ei Lwin. „Nebol presunutý na inú pozíciu, ale bol zaradený do rezervy,“ spresnil. Na uvoľnené miesto bol v piatok menovaný brigádny generál Sou Tin Nain, dodal.
Výmena generála sa uskutočnila pred stredajšou návštevou amerického ministra zahraničia Tillersona, od ktorého sa očakáva, že mjanmarským generálom odovzdá ostré posolstvo kvôli kríze rohingských utečencov. Mjanmarskú vodkyňu Aun Schan Su Ťij kritizuje Západ za to, že nedokázala násiliu v Arakanskom štáte skoncovať.
Analytici ale upozorňujú, že nad generálmi má Su Ťij len malú kontrolu. Americkí senátori tlačia na prijatie zákona, ktorý by zaviedol ekonomické a cestovné sankcie proti mjanmarskej armáde a jej obchodným záujmom.
Učebnicový príklad etnickej čistky
OSN označila exodus státisícov Rohingov za najrýchlejšiu utečeneckú krízu súčasnosti. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zájdi Raad Husajn operácie vlády považuje za „učebnicový príklad etnickej čistky“. Mjanmarsko obvinenia odmieta.
Zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre sexuálne násilie počas konfliktov Pramila Pattenová v nedeľu zároveň oznámila, že informácie o systematickom znásilňovaní a ďalších zločinoch armády plánuje predložiť Medzinárodnému súdnemu dvoru v Haagu (ICC).
Írsky hudobník a aktivista v boji proti chudobe Bob Geldof v pondelok vrátil svojmu domovskému mestu čestné ocenenie Sloboda mesta Dublin na protest proti Su Ťij, ktorá túto cenu tiež dostala. Geldof podľa serveru The Times uviedol, že sa cítil zahanbený, že je držiteľom rovnakej ceny ako mjanmarská líderka, ktorú označil za „služobnicu genocídy“.