Moskva kontruje Washingtonu: Zahraničné médiá budú v Rusku vedené ako agenti

Rada federácie, čo je horná komora ruského parlamentu, schválila novelu zákona, ktorá vládnym úradom umožní označiť za zahraničných agentov cudzie médiá.

22.11.2017 10:31
debata (23)

Návrh už minulý týždeň jednomyseľne prijala Štátna duma, teda dolná komora parlamentu. Teraz bude predložený na podpis prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Krok parlamentu je odvetou za podobné americké nariadenia, podľa ktorého sa v USA musela ako zahraničný agent zaregistrovať ruská spravodajská televízia RT.

V Rusku platí zákon o zahraničných agentoch už päť rokov, doteraz sa však vzťahoval len na neziskové organizácie financované zo zahraničia. V Spojených štátoch bol zákon o zahraničných agentoch prijatý už pred druhou svetovou vojnou a na médiá sa vzťahuje.

Za zahraničných agentov ministerstvo spravodlivosti USA označilo zatiaľ len hŕstku cudzích médií pôsobiacich v krajine, najmä čínskych.

Ruské ministerstvo spravodlivosť už minulý týždeň uviedlo, že prvými obeťami novely by sa mohli stať rozhlasovéstanice Hlas Ameriky a Rádio Sloboda. Obe stanice boli podľa agentúry Interfax upozornené, že v ich činnosti boli nájdené „znaky plnenie funkcie zahraničného agenta“.

Nové nariadenie sa bude vzťahovať na zahraničné médiá, ktoré svoju produkciu šíria v Rusku, nemalo by teda postihovať ruské médiá, hoci s cudzím kapitálom, ani zahraničných spravodajcov pôsobiacich v krajine. O tom, kto bude zaradený na zoznam zahraničných agentov, bude rozhodovať ministerstvo spravodlivosti.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #médiá
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy