V Európe sa konali demonštrácie proti násiliu na ženách

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v rade miest Talianska a Španielska proti násiliu na ženách, ktoré si v týchto dvoch krajinách vyžiadalo od začiatku tohto roka bezmála 160 obetí. Informoval o tom španielsky denník El País a agentúra APA. Tisíce ľudí demonštrovali aj v Paríži.

25.11.2017 21:15 , aktualizované: 22:07
Bilbao, protest proti násiliu na ženách Foto: ,
Protestujúci proti násiliu na ženách nesú transparenty s nápismi "Tvoja pravda je naša. Naše slovo sa počíta" v španielskom Bilbau.
debata (23)

Akcie sa konali pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenia násilia na ženách. Podľa OSN každá tretia žena na svete zažila nejakú formu fyzického násilia.

V Španielsku sa v sobotu uskutočnila séria zhromaždení napríklad na juhu krajiny v Andalúzii. Viac ako 35 000 ľudí sa podľa organizátorov zišlo na demonštrácii v juhošpanielskej Granade. Tisíce účastníkov prišlo na manifestácie v Seville a v Malage, kde demonštráciu zvolalo združenie za nulovú toleranciu (Plataforma Violencia Cero). Ľudia niesli transparenty napríklad s nápismi „Už žiadna ďalšia! Chceme ich živé!“. Vlani na následky násilia páchaného mužmi zomrelo v Španielsku 44 žien, tento rok už je takýchto obetí 45.

Aj v centre Madridu v sobotu vyšli do ulíc tisíce ľudí demonštrovať proti násiliu na ženách, niesli napríklad transparenty s heslom „Nie znamená nie“. V Barcelone sa zišlo viac ako 4000 ľudí a v baskickom San Sebastiane sa protestu zúčastnila aj skupinka bangladéšskych žien sa znetvorenými tvári, ktoré sa stali obeťami útokov kyselinou.

Tisíce ľudí vyšli vyjadriť podporu diskriminovaným ženám aj v centre Ríma. Demonštrácie sa zúčastnila aj predsedníčka dolnej komory parlamentu Laura Boldriniová, ktorá vyzvala ženské obete násilia, aby zobrali odvahu a prestali mlčať. Podľa agentúry APA zomrelo kvôli násiliu tento rok v Taliansku už 114 žien: väčšinu z nich zabili manželia či partneri. Za celý minulý rok predstavoval tento počet 150 obetí, čo bolo o 5,6 percenta viac ako v predchádzajúcom roku, uviedla APA.

Macron predstavil plán boja proti sexuálnemu násiliu na ženách

Prísnejšími zákonmi, osvetou aj lepším financovaním príslušných projektov chce prezident Emmanuel Macron bojovať proti sexuálnemu obťažovaniu a násiliu, ktorých terčom sú vo Francúzsku ženy. Hlava štátu to v sobotu oznámila v príhovore pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách, informovala agentúra AFP.

Francúzsko nesmie byť jednou z krajín, kde majú ženy strach, uviedol Macron. Jedným z cieľov jeho novej iniciatívy je okrem iného zbaviť obete sexuálneho obťažovania pocitu hanby, ktorý je podľa francúzskeho prezidenta jednou z hlavných príčin, prečo o svojich zážitkoch mlčia. Spoločnosti dominujú muži a s tým je potrebné skoncovať, uviedol Macron.

Akčný plán, ktorým by chcel prezident dosiahnuť zmeny „sexistickej kultúry“ vo Francúzsku, obsahuje okrem iného návrhy na prísnejšie tresty pre sexuálne násilníkov, ale aj trinásťpercentné zvýšenie rozpočtu ministerstva zodpovedného za boj za rovnosť žien a mužov.

K zlepšeniu situácie by mala prispieť aj osveta na stredných školách. Obete sexuálneho násilia by podľa Macronových predstáv mali mať možnosť podať prvotné trestné oznámenie online. Zavedený by mohol byť aj systém zastávok na požiadanie – z nočných autobusov by potom ženy mohli vystupovať nielen na označených zastávkach, ale aj tam, odkiaľ to majú najbližšie domov. „Poďme uzavrieť dohodu o rovnosti medzi mužmi a ženami,“ vyzval v príhovore Macron. Hanba by podľa neho mala „zmeniť tábor“ a presunúť sa z obetí na páchateľov násilia a obťažovania.

Kampaň #MeToo, ktorú spustila aféra okolo hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina, ktorého množstvo žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania, vyvolala vo Francúzsku značný ohlas. Podľa nedávneho prieskumu inštitútu Odoxa sa 53 percent Francúzok stretlo so sexuálnym obťažovaním. Vlani vo Francúzsku 123 žien zomrelo na následky domáceho násilia. Macron za ne pri prejave držal minútu ticha.

„Už nebudeme mlčať“

V Paríži niesli demonštrujúci, väčšinou ženy, transparenty s heslami „Včerajšie obete, zajtrajšie hrdinky“ alebo „Už nebudeme mlčať“.

Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách vyhlásila OSN v roku 1999. Už od roku 1981 si však pripomínali 25. novembra ženské obete násilia v mnohých krajinách sveta a najmä v Latinskej Amerike, kde má tento deň pôvod. Ide o tragickej výročie z roku 1960, kedy boli diktátorským režimom Rafaela Trujilla v Dominikánskej republike zavraždené tri sestry Mirabalovy, politické aktivistky.

K spoločnej akcii proti všetkým formám násilia na ženách vyzvala dnes vo vyhlásení aj Európska komisia a generálny tajomník OSN. EK aj OSN tento rok v septembri začali spoločnú iniciatívu s cieľom bojovať proti všetkému násiliu na ženách. V rokoch 2017 až 2023 na ňu má byť vyčlenených zatiaľ 500 miliónov eur.

Pochod za ženské práva sa v Turecku uskutočnil aj napriek zákazu

V tureckom Istanbule sa v sobotu uskutočnil pochod za ženské práva, a to aj napriek tomu, že ho úrady zakázali. Policajnému zákazu prišli do centra Istanbulu vzdorovať stovky ľudí, zväčša žien, ktoré skandovali slogany ako „Nebudeme ticho“ a „Nebojíme sa“. Menšie demonštrácie za práva žien sa konali v sobotu aj v niektorých ďalších tureckých mestách.

Podľa štatistík medzinárodných humanitárnych organizácií v Turecku prišlo o život za posledných sedem rokov v dôsledku domáceho násilia takmer 2000 žien, často pri takzvaných vraždách zo cti. Pri tých mužskí príbuzní zabíjajú ženy, ktoré sa podľa nich previnili proti islamskému právu, najčastejšie nepovoleným vzťahom s mužom, alebo iným činom, ktorý označujú za nemorálny. Muži sa stávajú obeťami vrážd zo cti len v absolútnom minime prípadov.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Španielsko #Svetový deň odstránenia násilia voči ženám