Francúzsko podporí rokovania medzi Bagdadom a Kurdmi

Podľa prezidenta krajina "urobí všetko", aby pomohla prostredníctvom nových rokovaní zachovať jednotu Iraku a zároveň uznať práva irackých Kurdov.

02.12.2017 18:17
debata (4)

Francúzsko podporí rokovania medzi irackou vládou a predstaviteľmi autonómneho regiónu Kurdistan. V sobotu sa tak vyjadril prezident Emmanuel Macron, ktorý sa v Paríži stretol s premiérom irackého Kurdistanu Nechirvanom Barzáním. Podľa Macrona krajina „urobí všetko“, aby pomohla prostredníctvom nových rokovaní zachovať jednotu Iraku a zároveň uznať práva irackých Kurdov.

Barzání sa počas spoločnej tlačovej konferencie vyjadril, že je „pripravený diskutovať“ s Bagdadom a súhlasí so spoločnou kontrolou kurdských aj irackých úradov nad hranicami Iraku s Tureckom a Sýriou.

Predstavitelia Kurdistanu v regióne uskutočnili 25. septembra referendum o jeho nezávislosti, ktorá dostala podporu výraznej väčšiny voličov. Nezáväzné hlasovanie Kurdov odmietol Irak aj okolité štáty a vyslúžilo si tiež kritiku zo strany USA či Organizácie Spojených národov. V dôsledku referenda, ktoré vystupňovalo napätie medzi Kurdmi a Bagdadom, obsadili iracké vládne sily severné mesto Kirkúk a ďalšie sporné oblasti. V novembri iracký najvyšší súd ponúkol autonómnemu kurdskému regiónu možnosť odstúpiť od kontroverzného referenda a anulovať výsledky hlasovania. Bagdad žiada Kurdov anulovať výsledky skôr, ako sa začnú spomínané rokovania.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Emmanuel Macron
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy