Erdogan zavádza komandá smrti, obáva sa turecká opozícia

Proti zákonu zavádzajúcemu imunitu pre osoby zasahujúce proti puču sa postavili aj niektorí spojenci prezidenta Erdogana. Za znepokojujúci ho označil aj exprezident Gül.

25.12.2017 20:13
debata (2)

Nový zákon, ktorým Turecko zavádza imunitu pre osoby podieľajúce sa na zmarení pokusu o štátny prevrat, môže viesť v dôsledku až k vytváraniu kománd smrti. S odvolaním sa na predstaviteľov tureckých opozičných strán to píše tlačová agentúra AP. Zákon vyvolal v Turecku veľký odpor a postavili sa proti nemu dokonca aj niektorí spojenci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Za znepokojujúcu označil túto novú právnu normu aj exprezident Abdulláh Gül.

Hlavným problémom zákona podľa AP je, že môže teoreticky ospravedlňovať akékoľvek násilie a akékoľvek činy, ktoré ich páchateľ odôvodní zásahom proti pokusu o štátny prevrat. Po pokuse o puč z júla 2016, pri ktorom prišlo o život viac ako 250 ľudí, vystupňoval Erdoganov režim útlak tureckej opozície a uväznil už viac ako 50-tisíc ľudí. Viac ako 150-tisíc ďalších tureckých občanov prišlo z dôvodu svojho politického presvedčenia o prácu.

Z organizácie puču Erdogan obvinil tureckého duchovného vodcu Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile. Ten naopak tvrdí, že pokus o puč je dielom samotného Erdogana, ktorý si ním chcel pripraviť pole pre vysporiadanie sa s domácou opozíciou.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #turecko #Recep Tayyip Erdogan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy