Porošenko: Opätovné nastolenie zvrchovanosti nad Krymom je nevyhnutné

01.01.2018 09:03

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v novoročnom prejave prisľúbil politickú stabilitu, zrýchlenie tempa hospodárskeho rastu aj zlepšenie životnej úrovne, ktoré pocíti každý občan. Medzi úspechy uplynulého roka zaradil zrušenie víz, ktoré Ukrajinci predtým potrebovali pri cestách do Európskej únie.

„Posúvame sa dopredu, aj keď nie bez chýb. A po niekoľkých rokoch krízy, ktorú vyvolala vojna, prechádzame k obnove a rozvoju,“ povedal v narážke na konflikt na východe Ukrajiny.

Obyvateľom „dočasne okupovanej“ časti východnej Ukrajiny, teda ovládanej proruskými separatistami, a Ruskom anektovaného Krymu „cez umelé hranice“ odkázal, že opätovné nastolenie ukrajinskej zvrchovanosti nad týmito oblasťami je nevyhnutné. „Príde čas, kedy lupiča, ktorý ničí náš domov, vyženieme a potrestáme,“ vyhlásil podľa webu denníka ukrajinskej pravda.

Porošenko tiež pozdravil niekoľko desiatok Ukrajincov, nedávno prepustených z povstaleckého zajatia, ako aj príslušníkov ozbrojených síl. Prisľúbil naďalej posilňovať „novú armádu – našu pýchu a slávu“.

Konflikt v Donbase na východe Ukrajiny si od apríla 2014 vyžiadal viac ako 10-tisíc mŕtvych. Kyjev a Západ obviňujú Rusko z vojenskej podpory separatistov, Moskva to popiera.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nový rok #Ukrajina #Petro Porošenko #rok 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku