Peking oceňuje možnosť medzikórejského dialógu

Čína "víta a podporuje" iniciatívu Južnej Kórey usporiadať rozhovory na vysokej úrovni so Severnou Kóreou ešte pred februárovými zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu. Uviedol to v utorok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

02.01.2018 12:50
debata (2)

„Zaznamenali sme pozitívne posolstvá lídrov oboch Kóreí o zlepšovaní ich vzťahov a o účasti Severnej Kórey na zimných olympijských hrách v (juhokórejskom) Pjongčangu,“ vyhlásil hovorca Keng Šuang.

„Toto je dobrá vec. Čína víta a podporuje to, že Severná i Južná Kórea využívajú túto príležitosť na vyvinutie skutočného úsilia o zlepšenie svojich vzájomných vzťahov a uvoľnenie napätej situácie na polostrove, ako aj o jeho denuklearizáciu,“ dodal hovorca rezortu čínskej diplomacie. Južná Kórea ponúkla Pchjongjangu možnosť uskutočniť 9. januára rokovanie na vysokej úrovni. S odvolaním sa na juhokórejské médiá o tom v utorok už skôr informovala agentúra DPA.

Juhokórejský minister navrhol, aby sa obe strany stretli v dedine Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne, pričom by prediskutovali účasť Severnej Kórey na februárových zimných olympijských hrách v Pjongčangu, uviedla juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Táto ponuka prišla deň po tom, ako severokórejský vodca Kim Čong-un vo svojom novoročnom prejave vyjadril pripravenosť na vzájomný dialóg medzi Severnou a Južnou Kóreou, avšak neochvejne trval na jadrových ambíciách svojej krajiny. Taktiež povedal, že zvažuje účasť severokórejskej delegácie na zimných olympijských hrách.

uhokórejský prezident Mun Če-in na Kim Čong-unov prejav reagoval slovami, že zlepšenie vzťahov medzi oboma krajinami priamo súvisí s vyriešením otázky severokórejského jadrového programu, píše agentúra Reuters.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #Južná Kórea #zimné olympijské hry