Tisíce "nedotknuteľných" vyšli do ulíc Bombaja, protestujú proti násilnostiam

03.01.2018 13:29
India, protesty
Policajný van míňa rozbitý autobus v Bombaji. Autor:

Indickú finančnú metropolu Bombaj ochromili protesty tisícoviek Dalitov, čo sú členovia komunity nedotknuteľných, teda najnižšej vrstvy obyvateľstva nezaradeného do žiadnej kasty.

Železničné a autobusové spoje meškajú alebo boli úplne zrušené, uzavreté boli školy a obchody.

Organizátori vyzvali k demonštráciám a štrajku v celom západnom štáte Maháraštra v reakcii na pondelkové násilnosti v meste Puna, kde na zhromaždenie Dalitov zaútočili pravicové hinduistické skupiny, napísala agentúra Reuters.

Daliti v Pune v pondelok oslavovali 200. výročie víťaznej bitky, v ktorej bojovali po boku britských kolonialistov proti vládcovi z vyššej kasty. Po útoku pravicových skupín vypukli v uliciach Puny, ktorá sa nachádza asi 150 kilometrov od Bombaja, zrážky, pri ktorých zahynul 28-ročný muž.

Stovka zatknutých

Daliti vyšli už v utorok na protest do ulíc Bombaja a ďalších miest v štáte Maháraštra a v protestoch pokračovali. Demonštrácie boli podľa agentúry Reuters prevažne pokojné. Na niektorých miestach ale blokovali železničné trate, hádzali kamene na autobusy a osobné autá a niekoľko autobusov zapálili, uviedla polícia.

Policajti vyzvali obyvateľov Bombaja, aby sa vyhýbali kľúčovým dopravným tepnám v meste. Viac ako 100 účastníkov nepokojov bolo zatknutých.

Zákaz diskriminácie

„Vláda nezadržala strojcov násilia v Pune. Členovia hinduistických skupín mlátili Dalitov a polícia sa len zdiaľky prizerala,“ uviedol jeden z protestujúcich Sandíp Kamble. „Požadujeme zatknutie vinníkov,“ dodal.

Indická ústava v súčasnosti zakazuje diskrimináciu na základe kastovného zaradenia vrátane nedotknuteľných. Prejavom určitého pokroku je napríklad to, že indický prezident Rám Nath Kóvind patrí k Dalitom.

Ponižovanie nedotknuteľných však stále na mnohých miestach v krajine pretrváva a Daliti pokračujú vo vykonávaní najšpinavších prác ako napríklad čistenie latrín, zametanie ulíc, upratovania odpadkov či vyrábaní kože. Výnimkou nie sú znásilnenia, bitie alebo odopieranie nároku na pozemky.

#protesty #nepokoje #India
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku