Trump: Som silný a rozhodný, preto obe Kórey vedú dialóg

Americký prezident Donald Trump sa vôbec prvýkrát pozitívne vyjadril k možnosti rokovania medzi KĽDR a Južnou Kóreou. Trump, ktorý doteraz šíril prevažne ostré vyhlásenia na adresu severokórejského vodcu Kim Čong-una, označil rozhovory za dobrú vec. Spojené štáty tiež oznámili, že počas februárovej olympiády neprebehne spoločné vojenské cvičenie s Južnou Kóreou konané každoročne medzi februárom a aprílom. Uskutočniť sa má najskôr v druhej polovici marca.

04.01.2018 17:11 , aktualizované: 21:07
South Korea Koreas Tensions Foto:
Letka nad Južnou Kóreou.
debata (23)

„Vážne si niekto myslí, že by sa v tejto chvíli konali medzi Severnou a Južnou Kóreou rokovania a dialóg, keby som nebol rozhodný, silný a ochotný použiť našu totálnu silu proti Severu,“ napísal Trump na twitteri s dodatkom, že „rozhovory sú dobrá vec “.

Juhokórejský prezident Mun Če-in a jeho americký náprotivok Donald Trump sa dohodli na odložení pravidelných spoločných vojenských cvičení svojich krajín počas zimnej olympiády, ktorá sa bude konať vo februári v juhokórejskom meste Pchjongčchang.

K dohode došlo počas telefonického rozhovoru medzi oboma lídrami, informovala agentúra Jonhap s odvolaním sa juhokórejský prezidentský úrad. Tento krok iniciovala juhokórejská strana.

„Domnievam sa, že úspechu zimných olympijských hier v Pchjongčchangu by veľmi pomohlo, ak by ste vyjadrili zámer odložiť spoločné juhokórejsko-americké vojenské cvičenia počas olympiády v prípade, že Severná Kórea nepristúpi k ďalším provokáciám,“ povedal Mun Če-in Trumpovi. Ten súhlasil a dodal, že môže informovať Severnú Kóreu o tom, že v čase olympiády nebudú prebiehať žiadne vojenské cvičenia.

Trump je podľa vlastných slov prístupný možnosti, že oba kórejské štáty budú viesť medzi sebou dialóg. Takúto ponuku spomenul vo svojom novoročnom prejave severokórejský vodca Kim Čong-un. Podľa veľvyslankyne USA pri OSN Nikki Haleyovej však takéto rozhovory nebudú mať zmysel, ak sa KĽDR nezbaví jadrových zbraní.

Americký prezident napísal vo štvrtok na Twitteri, že k spoločným rozhovorom pomáha tlačiť Severnú Kóreu a Južnú Kóreu jeho tvrdý postoj k jadrovým zbraniam na Kórejskom polostrove.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Severná Kórea #Južná Kórea