Už pred niekoľkými dňami pritom vzťahy oboch krajín skomplikovalo vyhlásenie Washingtonu, podľa ktorého Pakistan poskytuje útočisko teroristom. Americká vláda tiež uviedla, že vzhľadom na slobodu vyznania označila ďalších desať štátov za problematické.
Na začiatku týždňa americká vláda kvôli údajne laxnému prístupu znovu pozastavila vojenskú pomoc Pakistanu v objeme 255 miliónov dolárov. Biely dom následne uviedol, že pripravuje voči Pakistanu ďalšie kroky. Zaradenie na zoznam krajín, ktoré porušujú náboženské slobody ale nie je považované za opatrenie so závažnými dôsledkami.
Americká vláda vraj zmenila klasifikáciu celkom 11 krajín už 22. decembra. Desať štátov vrátane Číny, Saudskej Arábie, Barmy či Iránu opätovne získalo označenie „štátov so znepokojujúcou situáciou“ podľa amerického zákona o dodržiavaní náboženských slobôd vo svete. Na základe legislatívy schválenej v roku 1998 má vláda Spojených štátov presadzovať slobodu vyznania ako súčasť svojej zahraničnej politiky.
„Ochrana náboženských slobôd je absolútne zásadná pre udržanie mieru, stability a prosperity. Cieľom týchto označení je zlepšiť úctu k náboženskej slobode v týchto krajinách,“ uviedlo ministerstvo zahraničia.