Vo veku 110 rokov zomrela žena, ktorá počas holokaustu ukrývala Sorosa

V 110 rokoch zomrela v maďarskom meste Šoproň Elza Brandeiszová, ktorá počas druhej svetovej vojny zachránila život niekoľkých Židov, medzi nimi aj americkému finančníkovi a filantropovi Georgeovi Sorosovi. Dnes o tom s odvolaním sa na maďarské médiá informovala agentúra DPA.

06.01.2018 17:22
George Soros Foto:
Finančník a filantrop George Soros.
debata

Brandeiszová počas druhej svetovej vojny ukrývala dospievajúceho Sorosa vo svojom letnom dome pri Balatone. „Brandeiszová pochádzala z veriacej kresťanskej rodiny a bola to jej viera, čo ju motivovalo k záchrane Židov,“ povedal o nej Soros, ktorý ju neskôr finančne podporoval. Ona peniaze venovala luteránskej cirkvi.

Za svoje činy počas druhej svetovej vojny vyznamenal Brandeiszovú jeruzalemský pamätník obetiam holokaustu Jad vašem titulom „spravodlivý medzi národmi“. Brandeiszová, ktorá sa počas života preslávila ako tanečnica a učiteľka tanca, žila v posledných rokoch v ústraní v západomaďarskom Šoproni. Po 110. narodeninách, ktoré oslávila v septembri, sa podľa miestnych médií jej zdravotný stav stále zhoršoval.

Soros, ktorý sa narodil v roku 1930 v Budapešti pod menom György Schwartz, je v posledných mesiacoch terčom čiastočne antisemitsky zafarbených útokov zo strany maďarského národno-konzervatívneho premiéra Viktora Orbána.

Soros je Orbánovi tŕňom v oku kvôli tomu, že podporuje mimovládne organizácie, ktoré sú voči súčasnému maďarskému vedeniu kritické.

debata chyba
Viac na túto tému: #holokaust #židia #George Soros