Trump odmietol reči o nastávajúcej vojne: "Mier zabezpečíme silou"

USA a Nórsko, spojenci v rámci NATO, odmietli reči o nastávajúcej vojne, pričom americký prezident Donald Trump uviedol, že posilňovaním armády zabezpečí "mier prostredníctvom sily".

11.01.2018 07:13
trump, solbergova Foto: ,
Prezident USA Donald Trump počas spoločnej tlačovej konferencie v Bielom dome s nórskou premiérkou Ernou Solbergovou.
debata (37)

Počas spoločnej tlačovej konferencie v Bielom dome s nórskou premiérkou Ernou Solbergovou sa nórsky novinár spýtal Trumpa na amerického generála, ktorý údajne povedal minulý mesiac americkým vojakom v Nórsku, že sa blíži vojna.

„Nie, neočakávam to,“ odpovedal prezident USA. „Myslím si, budeme mať – vzhľadom na silu – mier prostredníctvom sily. Myslím si, že budeme mať dlhú fázu mieru. Dúfam, že to tak bude.“

Trump pochválil svoje posilňovanie armády ako prostriedok na udržanie mieru vo svete, aj napriek „problémom“ so Severnou Kóreou. Tohtotýždňové rozhovory medzi Severnou a Južnou Kóreou majú „dobrú energiu“, uviedol.

Solbergová, ktorej krajina hraničí s Ruskom, povedala, že 300 amerických príslušníkov námornej pechoty na základni v nórskom Trondheime je súčasťou "stratégie odstrašenia, ktorá zabezpečuje, že v budúcnosti nebudeme mať vojnu.

Na otázku o zasahovaní Ruska spomenula „porušenie“ medzinárodného práva na Ukrajine zo strany Moskvy.

„Na druhej strane máme veľmi dobrý vzťah s Ruskom v pohraničnej oblasti, kde platí veľmi slobodný pohyb ľudí,“ uviedla a podľa agentúry DPA dodala, že dôležité je „robiť dve veci“ naraz: postaviť sa agresii a spolupracovať v oblasti spoločných záujmov.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #vojna #mier #Donald Trump #Erna Solbergová #severokórejská kríza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy