Britskí lekári upozornili na alarmujúci stav nemocníc, premiérku vyzývajú k činom

11.01.2018 21:39
Lekári, nemocnice, zdravotníctvo, operácia
Ilustračné foto. Autor:

Lekári zo 68 nemocníc upozornili britskú premiérku Theresu Mayovú, že pacienti zomierajú na chodbách preplnených pohotovostí patriacich pod štátny zdravotný systém (NHS).

Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra DPA.

V liste so stredajším dátumom, zverejnenom na webovej stránke Health Service Journal, pohotovostní a úrazoví lekári uviedli, že majú „veľmi vážne obavy o záchranu svojich pacientov“.

„Súčasná úroveň záchrany pacientov je niekedy až neznesiteľná, napriek všetkej snahe personálu,“ napísali lekári. Dodali, že štátny zdravotný systém (NHS/National Health Service) je „závažne a chronicky podfinancovaný“.

Spanie v ambulanciách

Lekári uviedli, že k ich osobným skúsenostiam patrí aj tá, keď „majú na chodbe denne vyše 120 pacientov, pričom niektorí z nich predčasne zomierajú“.

Niektoré oddelenia pohotovosti mali naraz vyše 50 pacientov čakajúcich na nemocničné lôžko, inde zasa pacienti „spali v ambulanciách prerobených na provizórne nemocničné oddelenia“, opisovali lekári v liste. Britské médiá o ňom informovali vo štvrtok.

Pardon za operácie

Premiérka Mayová sa minulý týždeň síce ospravedlnila za zrušenie desaťtisícov operácií počas Vianoc a Nového roka v nemocniciach patriacich do štátneho zdravotného systému, ale snažila sa vyhnúť diskusii o zimnej kríze v zdravotnom systéme financovanom daňovými poplatníkmi.

NHS, v rámci ktorého je väčšina služieb do veľkej miery bezplatná, je v súčasnosti stredobodom ostrého politického boja, pokiaľ ide o financovanie a privatizáciu služieb.

#zdravotníctvo #Veľká Británia #lekári
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Lady farebné orchidey

Lady farebné orchidey

54,99
Sweet farebné frézie

Sweet farebné frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk