Šéf slovinskej diplomacie uviedol, že Ľubľana v súlade s úniovými právnymi predpismi žalobu najprv odovzdá koncom februára Európskej komisii.
Tá potom bude mať tri mesiace na jej posúdenie, než sa rozhodne, či sa na európsky súd v Luxemburgu obráti sama, alebo nechá vec postúpiť úniovej justícii Slovinsku.
Blokovanie Chorvátska
O námornú hranicu v Piranskom zálive, ktorý Chorváti nazývajú Savudrijskou Valou, sa obe krajiny sporia od nadobudnutia nezávislosti v roku 1991. V roku 2008 kvôli tomu Slovinsko niekoľko mesiacov blokovalo rozhovory o prijatí Chorvátska do EÚ. V roku 2009 sa potom vlády dohodli na arbitráži.
Koncom minulého júna medzinárodný arbitrážny súd priznal Slovinsku značnú časť zálivu a koridor, ktorý Slovincom umožňuje prístup na voľné more. Záhreb súd ale už v roku 2015 označil za skompromitovaný a jeho rozhodnutie preto odmieta akceptovať.
Hrozia pokutami
Slovinsko koncom minulého roka oznámilo, že začína arbitrážny verdikt realizovať a pohrozilo chorvátskym rybárom pokutami vo výške až desiatok tisíc eur, ak budú loviť vo vodách, ktoré Slovinci považujú za svoje na základe arbitrážneho rozhodnutia.
Chorvátsko suseda v reakcii varovalo pred jednostrannými akciami a vyzvalo k riešeniu sporu dialógom.