Výber sudcu do Luxemburgu. Súdna rada to skúsi štvrtýkrát

Podarí sa takmer po dvoch rokoch hľadania obsadiť pozíciu dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie? Slovensko je poslednou krajinou, ktorá v Luxemburgu svojho nominanta nemá. O prestížnu sudcovskú stoličku sa uchádzajú Ján Mazák, Michal Kučera a Ivan Rumana.

14.01.2018 14:00
vseobecny sud eu, sud eu, Foto: ,
Slovensko je poslednou krajinou, ktorá vo Všeobecnom súde Európskej únie v Luxemburgu nemá svojho nominanta.
debata (7)

„V lehote určenej predsedníčkou Súdnej rady boli doručené tri návrhy kandidátov,“ informovalo tlačové oddelenie kancelárie Súdnej rady. Počet kandidátov je teda konečný, jedného z nich vyberie Súdna rada na najbližšom januárovom zasadnutí. Víťaz musí získať nadpolovičnú podporu všetkých členov Súdnej rady, ktorých má byť 18. Preto aj pri súčasných 15 členoch potrebuje na zvolenie 10 hlasov. Odobriť ho bude musieť vláda.

Jána Mazáka, ktorý je poradcom prezidenta, ešte v novembri navrhol člen Súdnej rady Jozef Vozár. Mazák sa už o tento post uchádzal dvakrát. Pre Pravdu povedal, že o opätovnej kandidatúre ho presvedčil fakt, že Slovensko stále nedokázalo nikoho nominovať. „Sme už ozaj posledný členský štát, ktorý nemá toto miesto obsadené. Nuž a súčasne sa nazdávam, že spĺňam všetky kritériá spôsobilosti a vhodnosti, ktoré skúma tento poradný panel u navrhovaných kandidátov,“ poznamenal Mazák.

Ministerka verí, že tentokrát bude proces aj úspešne zavŕšený, pretože to už skutočne nie je dobrá vizitka pre Slovensko.
Peter Bubla, hovorca rezortu spravodlivosti

Spoločným nominantom člena Súdnej rady Daniela Hudáka a Združenia sudcov Slovenska je sudca Najvyššieho súdu Ivan Rumana. V tejto voľbe skúša šťastie druhýkrát. Prácu v Luxemburgu berie Rumana ako šancu na svoj odborný rozvoj. „Rozhodujem spory v oblasti hospodárskej súťaže, verejného obstarávania, štátnej pomoci, spory týkajúce sa ochranných známok, daňové, colné a finančné veci. Ide o agendu, ktorá má pôvod v práve Európskej únie,“ vysvetlil s tým, že vnútorné procesy Všeobecného súdu EÚ sú podobné našim správnym súdom.

Doplnil, že s francúzštinou nemá problém. Pred dvomi rokmi bol na Súdnom dvore EÚ na šesťmesačnej stáži. „Francúzština je pracovným jazykom Súdneho dvora a v tomto jazyku som komunikoval počas celej stáže,“ poznamenal Rumana.

Voľby sudcu Všeobecného súdu Európskej únie

  • apríl 2015 – Súdna rada vyhlásila voľbu kandidáta v rámci pravidelnej šesťročnej obmeny a kandidáta na dodatočného sudcu,
  • máj 2015 – Juraja Schwarcza Súdna rada potvrdila vo funkcii, za dodatočného sudcu schválila Máriu Patakyovú. Okrem nej kandidovali aj Miroslav Gavalec a Ján Mazák,
  • marec 2016 – Poradný výbor Rady EÚ odmietol Patakyovú pre nedostatočnú znalosť francúzštiny,
  • september 2016 – Súdna rada ako kandidáta na dodatočného sudcu zvolila Radoslava Procházku. Ivan Rumana neuspel,
  • December 2016 – Poradný výbor Rady EÚ Procházku odmietol pre pochybnosti o morálnej integrite,
  • Jún 2016 – Súdna rada neschválila jediného kandidáta na post dodatočného sudcu, Jána Mazáka.

    Zdroj: hdm, Súdna rada

Posledným kandidátom je Michal Kučera, ktorý pôsobí na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Nominovala ho Slovenská advokátska komora (SAK) a Notárska komora. „Predsedníctvo SAK sa rozhodlo na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ nominovať pána Kučeru, pretože ide o právnika s medzinárodnými skúsenosťami, dobre ovláda cudzie jazyky a podľa nás spĺňa podmienky na tento post,“ uviedla hovorkyňa advokátskej komory Alexandra Donevová.

Súdna rada o kandidátovi na tento post za dva roky hlasovala trikrát. Prvou nominantkou bola Mária Patakyová. Poradný výbor Rady EÚ ju však v marci 2016 odmietol. Najmä preto, že neovládala francúzštinu, ktorá je pracovným jazykom súdu.

V septembri 2016 si Súdna rada a následne vláda vybrali bývalého predsedu strany Sieť Radoslava Procházku. Poradný výbor však zamietol aj jeho. Odôvodnil to tým, že Procházka nedokázal rozptýliť obavy ohľadne svojej integrity. Expolitika dobehla jeho politická minulosť, najmä kauza okolo financovania jeho prezidentskej kampane v roku 2014. Európsky súdny dvor na to upozornil predseda SaS a europoslanec Richard Sulík.

Či neschopnosť obsadiť tento post svedčí o nedostatku kvalitných sudcov na Slovensku, sa Pravda opýtala ministerstva spravodlivosti. „Ministerka spravodlivosti verí, že tentokrát bude proces aj úspešne zavŕšený, pretože to už skutočne nie je dobrá vizitka pre Slovensko,“ reagoval hovorca rezortu Peter Bubla.

Všeobecný súd Európskej únie v Luxemburgu, vo väčšine krajín nazývaný aj Tribunál, je súčasťou Súdneho dvora Európskej únie. Rieši predovšetkým žaloby fyzických a právnických osôb proti aktom inštitúcií, orgánov a agentúr Európskej únie, ale aj žaloby podané členskými štátmi proti Európskej komisii či Rade EÚ. Je tvorený jedným sudcom z každej členskej krajiny. V rámci reformy tohto súdu, ktorá k septembru 2015 priniesla zvýšenie počtu o 12 dodatočných sudcov, sa Slovensku podarilo získať jedno z týchto miest.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Všeobecný súd EÚ #Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu