Vo Francúzsku sa začal štrajk dozorcov väzníc, predchádzal mu útok väzňa

Na výzvu odborárov sa v pondelok vo Francúzsku začal štrajk dozorcov väzníc, ktorým sa domáhajú posilnenia svojej vlastnej bezpečnosti a zlepšenia pracovných podmienok a protestujú proti zámerom vlády znížiť počet štátnych zamestnancov a zmraziť výšku miezd v tomto sektore. Informoval o tom spravodajský portál 20 minutes.

15.01.2018 12:44 , aktualizované: 12:45
Francúzsko, väzenie, útok Foto: ,
Odborárske protesty dozorcov väznice vo Vendin-le-Vieil.
debata

Podnetom na štrajk, ktorý spočíva v blokáde väzníc, bola udalosť z minulého týždňa, keď traja dozorcovia vo väznici v obci Vendin-le-Vieil v departemente Pas-de-Calais utrpeli zranenia pri útoku jedného z väzňov.

Útočníkom bol nemecký islamista Christian Ganczarski, ktorý bol odsúdený za spoluúčasť na teroristickom útoku z roku 2002. Terčom tohto útoku, pri ktorom zahynulo 21 ľudí, bola synagóga na ostrove Džerba v Tunisku.

Odborári v tejto súvislosti odmietajú konštatovanie vedenia svojho rezortu, že išlo len „o agresiu“. „Pre nás to bol atentát,“ vyhlásili.

Predstavitelia odborov vyjadrili v súvislosti s Ganczarským veľkú nespokojnosť s rozhodnutím vedenia väznice, ktoré svojho času zmiernilo režim dohľadu nad týmto väzňom. Ako v pondelok informovala spravodajská televízia BFMTV, riaditeľ väznice vo Vendin-le-Vieil medzičasom odstúpil z funkcie. Očakáva sa, že v utorok do väznice príde ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová.

K odborárskym protestom sa okrem dozorcov väznice vo Vendin-le-Vieil sa pridali aj ich kolegovia z väznice vo Fresnes (departement Val-de-Marne), ktorí upozornili na dvojnásobné prekročenie kapacity väznice. Úplne zablokované sú od pondelka rána aj väznice v Villepinte (Seine-Saint-Denis) a Meaux-Chauconin a Réau (Seine-et-Marne). K protestu sa pridali aj dozorcovia väznice Baumettes v Marseille.

Organizátorom štrajku väzenských dozorcov sú zamestnanecké odbory, ktoré chcú takto upozorniť na „absolútnu beztrestnosť a laxnosť zo strany vlády a jej úradov k podmienkam zadržiavania osôb odsúdených za extrémizmus“.

Jeden z odborárskych vodcov, Jean-Francois Forget, avizoval, že ničoho sa nevzdajú, kým nenájdu cestu, ako dospieť k dohode s vládou. „Toto je prvá mobilizácia, aby sme ukázali vláde, že nás musí brať vážne. Treba prestať s rečnením, chceme konkrétne činy na zlepšenie našich pracovných podmienok a našej bezpečnosti,“ uviedol David Cucchetti z odborov CGT-Pénitentiaire.

debata chyba
Viac na túto tému: #útok #väznice #blokáda #väzeň