Protestujúci v Poľsku hádzali na sídlo vládnej strany balóny s červenou farbou

Protestujúci v poľskej Varšave hádzali v stredu neskoro večer balóny naplnené červenou farbou na sídlo vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a zanechali na ňom niekoľko škvŕn. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

18.01.2018 11:48
Poľsko, interrupcie, zákony, protesty Foto: ,
Ženy pochodujú počas protestu a vyzývajú na zmiernenie prísnych zákonov o interrupciách 17. januára 2018 vo Varšave.
debata (2)

K incidentu došlo v čase, keď stovky ľudí, väčšinou žien, pochodovali Varšavou a vyzývali na zmiernenie prísnych zákonov o interrupciách. Podobné protesty sa konali aj v iných mestách.

Hovorca polície Mariusz Mrozek uviedol, že približne 11 balónov s červenou farbou dopadlo na sídlo strany v centre Varšavy, ale všetky nepraskli.

Protestujúci sú nahnevaní, že parlament uvažuje o sprísnení tamojších zákonov o interrupciách, ktoré sú už jedny z najreštriktív­nejších v Európe.

Konzervatívna strana PiS – podporovaná katolíckou cirkvou – sa snaží v Poľsku presadiť zákaz interrupcií aj v prípade, že sa na plode v tele matky zistí telesné postihnutie alebo choroba nezlučiteľná so životom. Cieľom PiS a cirkvi je dosiahnuť, aby aj takéto deti boli pokrstené a pochované.

V súčasnosti platný zákon v Poľsku zakazuje ukončenie tehotenstva, no pripúšťa tri výnimky: ak je plod poškodený, ak tehotenstvo ohrozuje zdravie a život matky, alebo ak je tehotenstvo následkom zločinu – znásilnenia alebo incestu. Vzhľadom na tento prísny zákon lekári v Poľsku často odmietajú vykonať interrupciu aj v prípadoch, keď tehotná žena spĺňa podmienky na udelenie výnimky.

Predchádzajúce pokusy poľskej vlády o úplné zakázanie interrupcií zastavili v roku 2016 celonárodné protesty žien.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #zákon #protest #Varšava #PiS #interupcie