Turecko používa termín „neutralizácia“ v prípade zabitia, zranenia alebo zajatia nepriateľských bojovníkov.
Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) spustili v sobotu ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie. Ankara nazvala operáciu Olivová ratolesť a otvorila ňou nový front v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne.
Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku, ktorá tam bojuje za väčšiu autonómiu.
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v utorok varoval svojho amerického kolegu Rexa Tillersona, že operácia by sa mohla rozšíriť z Afrínu do susedného mesta Manbídž, čo by podľa DPA znamenalo konfrontáciu medzi dvoma spojencami v NATO. Američania majú v Manbídži svojich vojakov, ktorí tam cvičia príslušníkov kurdských milícií. Čavušoglu Tillersonovi povedal, že USA by nemali podporovať teroristov.
5-tisíc utečencov
Boje v okrese Afrín na severe Sýrie, kde Turecko vedie ofenzívu proti kurdskými milíciám, prinútili utiecť už približne 5-tisíc ľudí. Organizácia Spojených národov zverejnila v utorok tento odhad na základe informácií z „miestnych zdrojov“. V danej oblasti totiž nie je mechanizmus pre registráciu vysídlených osôb a prístup humanitárnych organizácií je obmedzený.
Podľa vyhlásenia OSN títo ľudia utiekli z oblastí pri hranici s Tureckom, stále sa však nachádzajú vnútri enklávy Afrín. Tamojšie orgány nariadili uzavrieť cesty do okolitých zón a umožňujú len vstupovať osobám z južnejšie položených oblastí pod kontrolou sýrskej vlády.
OSN odhaduje, že v Afríne a okolitých oblastiach ovládaných Kurdmi sa nachádza približne 323-tisíc ľudí, z ktorých takmer polovicu tvoria vysídlenci z iných častí Sýrie. Podľa miestnych odhadov tu však žije až 800-tisíc ľudí.