Z okolia sopky Mayon na Filipínach evakuovali už viac ako 61 000 ľudí

V dôsledku aktivity Mayonu bolo zvýšené varovanie pred nebezpečnou erupciou na štvrtý z piatich stupňov.

24.01.2018 09:21
filipíny, sopka, Foto: ,
Sopka Mayon vysoká 2480 metrov sa nachádza v provincii Albay na severozápade Filipín.
debata

Filipínske úrady evakuovali už viac ako 61 000 ľudí z okolia sopky Mayon, ktorá chrlí popol do výšky troch až piatich kilometrov. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Najaktívnejšia filipínska sopka sa prebudila 13. januára. Okrem mohutného stĺpu vulkanického popola sporadicky chrlí aj fontány červenej lávy, a to až do výšky 500–600 metrov nad úrovňou krátera. Okrem evakuácií obyvateľov dedín z okolia vulkánu úrady nariadili aj uzavretie škôl v 17 mestách a obciach v susedných provinciách Albay a Camarines Sur. Zrušených bolo dovedna 56 letov.

Počet evakuovaných vzrástol v stredu z približne 40 000 na 61 000 po tom, ako došlo k rozšíreniu zóny ohrozenia z ôsmich na deväť kilometrov v okolí krátera.

V dôsledku aktivity Mayonu bolo zvýšené varovanie pred nebezpečnou erupciou na štvrtý z piatich stupňov. V najbližších hodinách alebo dňoch tak môže nastať explozívna erupcia charakterizovaná početnými otrasmi a pyroklastickými prúdmi.

Sopka Mayon vysoká 2480 metrov sa nachádza v provincii Albay na severozápade Filipín, približne 340 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Manila. Vulkán sa vďaka svojmu klasickému kužeľovitému tvaru stal vyhľadávanou atrakciou pre horolezcov a turistov.

V uplynulých 500 rokoch vybuchol už asi 50-krát, niekedy aj explozívne. Najničivejšia erupcia sa odohrala v roku 1814, keď zahynulo viac ako 1200 ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Filipíny #sopka