Severokórejskí umelci by mali na lodi aj prespávať, čo má evidentne zabrániť ich stykom s obyčajnými Juhokórejčanmi. Južná Kórea by však musela kvôli tejto návšteve dočasne zrušiť zákaz znemožňujúci všetkým severokórejským plavidlám vstupovať do jej vôd. Informovala o tom agentúra Reuters.
Soul zakázal všetkým severokórejským plavidlám vstup do svojich prístavov v máji 2010 v reakcii na potopenie juhokórejskej vojnovej lode, na ktorej zahynulo 46 členov juhokórejského námorníctva.
Podľa Medzinárodného vyšetrovacieho tímu korvetu Čchonan vtedy zasiahlo severokórejské torpédo; KĽDR ale svoj podiel na tragédii popiera. Soul vtedy prerušil väčšinu stykov so svojím severným susedom, vrátane turistiky, obchodu a humanitárnej pomoci.
Porušenie sankcií?
„Zvažujeme, že urobíme pre tento trajekt výnimku, aby sme prispeli k úspechu olympijských hier,“ vyhlásil hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie. Podľa neho Južná Kórea takisto rokuje s USA a OSN, aby sa presvedčila, či návšteva severokórejského plavidlá nebude znamenať porušenie medzinárodných sankcií.
Umelecký súbor z KĽDR, ktorý zahŕňa hudobníkov orchestra, spevákov a tanečnice, by mal doraziť v utorok do juhokórejského prístavu Kangnung, kde je vo štvrtok naplánované vystúpenie severokórejských umelcov, oznámilo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.
Predstavenie v divadle
Kangnung tiež hostí niektoré olympijské súťaže, vrátane turnaja hokejistiek, do ktorého sa zapojí spoločný kórejský tím. Ďalšie predstavenie severokórejských umelcov je plánované na nedeľu do národného divadla v juhokórejskej metropole Soul.
KĽDR na olympijské hry v Južnej Kórei vysiela zhruba 550-člennú delegáciu. Tá by mala okrem 140-členného umeleckého súboru zahŕňať aj 230 roztlieskavačiek, 30-členné družstvo na predvádzanie taekwonda, ďalej 22 športovcov, vysokých činiteľov a novinárov.
Nástroj propagandy
V Severnej Kórei hudobníci a speváci slúžia ako kľúčový nástroj vládnej propagandy. Juhokórejskí činitelia oznámili, že viedli rokovania so svojimi severokórejskými náprotivkami v snahe zabezpečiť, aby sa severokórejský umelecký súbor zdržal počas svojich vystúpení akýchkoľvek politických posolstiev.
Vstupenky na predstavenie Severokórejčanov mohli záujemcovia v Južnej Kórei získať v lotérii organizovanej vládou v Soule. O 1 060 vstupeniek malo záujem viac ako 150-tisíc ľudí.