Kimovi umelci mieria na olympiádu na trajekte. Juhokórejci uvažujú o výnimke

05.02.2018 15:24
Severná Kórea, delegácia
Príchod časti severokórejskej delegácie do dejiska zimnej olympiády. Autor:

Severná Kórea chce v utorok vyslať do Južnej Kórey trajektom 140-členný umelecký súbor, ktorý bude v krajine vystupovať počas zimných olympijských hier.

Severokórejskí umelci by mali na lodi aj prespávať, čo má evidentne zabrániť ich stykom s obyčajnými Juhokórejčanmi. Južná Kórea by však musela kvôli tejto návšteve dočasne zrušiť zákaz znemožňujúci všetkým severokórejským plavidlám vstupovať do jej vôd. Informovala o tom agentúra Reuters.

Soul zakázal všetkým severokórejským plavidlám vstup do svojich prístavov v máji 2010 v reakcii na potopenie juhokórejskej vojnovej lode, na ktorej zahynulo 46 členov juhokórejského námorníctva.

Podľa Medzinárodného vyšetrovacieho tímu korvetu Čchonan vtedy zasiahlo severokórejské torpédo; KĽDR ale svoj podiel na tragédii popiera. Soul vtedy prerušil väčšinu stykov so svojím severným susedom, vrátane turistiky, obchodu a humanitárnej pomoci.

Porušenie sankcií?

„Zvažujeme, že urobíme pre tento trajekt výnimku, aby sme prispeli k úspechu olympijských hier,“ vyhlásil hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie. Podľa neho Južná Kórea takisto rokuje s USA a OSN, aby sa presvedčila, či návšteva severokórejského plavidlá nebude znamenať porušenie medzinárodných sankcií.

Umelecký súbor z KĽDR, ktorý zahŕňa hudobníkov orchestra, spevákov a tanečnice, by mal doraziť v utorok do juhokórejského prístavu Kangnung, kde je vo štvrtok naplánované vystúpenie severokórejských umelcov, oznámilo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.

Predstavenie v divadle

Kangnung tiež hostí niektoré olympijské súťaže, vrátane turnaja hokejistiek, do ktorého sa zapojí spoločný kórejský tím. Ďalšie predstavenie severokórejských umelcov je plánované na nedeľu do národného divadla v juhokórejskej metropole Soul.

KĽDR na olympijské hry v Južnej Kórei vysiela zhruba 550-člennú delegáciu. Tá by mala okrem 140-členného umeleckého súboru zahŕňať aj 230 roztlieska­vačiek, 30-členné družstvo na predvádzanie taekwonda, ďalej 22 športovcov, vysokých činiteľov a novinárov.

Nástroj propagandy

V Severnej Kórei hudobníci a speváci slúžia ako kľúčový nástroj vládnej propagandy. Juhokórejskí činitelia oznámili, že viedli rokovania so svojimi severokórejskými náprotivkami v snahe zabezpečiť, aby sa severokórejský umelecký súbor zdržal počas svojich vystúpení akýchkoľvek politických posolstiev.

Vstupenky na predstavenie Severokórejčanov mohli záujemcovia v Južnej Kórei získať v lotérii organizovanej vládou v Soule. O 1 060 vstupeniek malo záujem viac ako 150-tisíc ľudí.

#umenie #súbor #Severná Kórea #sankcie #Južná Kórea
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Sweet Rose Lisiantus Pink

Sweet Rose Lisiantus Pink

19,99
Moss wall black light green

Moss wall black light green

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk