Francúzi vypočuli výzvy NATO a Trumpa, armáda dostane viac peňazí

08.02.2018 11:55
Francúzsko, Deň Bastily
Oslavy Dňa Bastily. Autor: ,

Francúzska vláda zverejnila vo štvrtok zákon zvyšujúci výdavky na armádu. Urobila tak v čase, keď Severoatlantická aliancia (NATO) a prezident USA Donald Trump žiadajú európske krajiny, aby vyčlenili viac peňazí na obranu.

Zákon predložený na zasadnutí kabinetu predpokladá celkové výdavky na obranu v rokoch 2019–2025 vo výške 295 miliárd eur. V tejto sume je zarátaných aj dodatočných 1,7 miliardy eur za každý rok do roku 2022, najmä na modernizáciu vybavenia, zdokonalenie obrany pred kybernetickými útokmi a spravodajské služby.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zaviazal zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá HDP do roku 2025 v súlade s požiadavkami NATO na svojich členov.

Vojenská prehliadka na parížskom bulvári Champs-Élysées pri výročí dobytia Bastily z roku 2017.

Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Pierre de Villiers vlani odstúpil po tom, ako sa dostal do sporu s Macronom ohľadom škrtov v rozpočte na obranu.

Francúzsko má v zahraničí – od Blízkeho východu po Afriku – tisíce vojakov, a bude jedinou krajinou Európskej únie vlastniacou jadrové zbrane po tom, ako ju budúci rok opustí Británia, pripomína agentúra AP.

#rozpočet #Francúzsko #armáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku