Francúzi vypočuli výzvy NATO a Trumpa, armáda dostane viac peňazí

08.02.2018 11:55
Francúzsko, Deň Bastily
Oslavy Dňa Bastily. Autor: ,

Francúzska vláda zverejnila vo štvrtok zákon zvyšujúci výdavky na armádu. Urobila tak v čase, keď Severoatlantická aliancia (NATO) a prezident USA Donald Trump žiadajú európske krajiny, aby vyčlenili viac peňazí na obranu.

Zákon predložený na zasadnutí kabinetu predpokladá celkové výdavky na obranu v rokoch 2019–2025 vo výške 295 miliárd eur. V tejto sume je zarátaných aj dodatočných 1,7 miliardy eur za každý rok do roku 2022, najmä na modernizáciu vybavenia, zdokonalenie obrany pred kybernetickými útokmi a spravodajské služby.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zaviazal zvýšiť výdavky na obranu na dve percentá HDP do roku 2025 v súlade s požiadavkami NATO na svojich členov.

Vojenská prehliadka na parížskom bulvári Champs-Élysées pri výročí dobytia Bastily z roku 2017.

Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Pierre de Villiers vlani odstúpil po tom, ako sa dostal do sporu s Macronom ohľadom škrtov v rozpočte na obranu.

Francúzsko má v zahraničí – od Blízkeho východu po Afriku – tisíce vojakov, a bude jedinou krajinou Európskej únie vlastniacou jadrové zbrane po tom, ako ju budúci rok opustí Británia, pripomína agentúra AP.

#rozpočet #Francúzsko #armáda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

23,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk