Saakašvili po návrate do Poľska prosil o pomoc Brusel v boji proti Porošenkovi

13.02.2018 10:27
Ukrajina Saakašvili Poľsko
Ľudia držia portrét bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho počas zhromaždenia pred prezidentským úradom v Kyjeve. Saakašviliho deportovali v pondelok z Ukrajiny do Poľska. Autor: ,

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili v utorok v nemeckej tlači vyzval Európsku úniu a spolkovou kancelárku Angelu Merkelovú, aby mu pomohli v boji proti ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Politik, ktorého v pondelok ukrajinské úrady vrátili do Poľska, Merkelovú varoval, že Ukrajina sa môže rozpadnúť.

„Ak Európska únia a predovšetkým kancelárka Angela Merkelová nič nepodniknú, Ukrajina sa rozpadne,“ uviedol Saakašvili v rozhovore pre denník Bild. „Porošenko ničí Ukrajinu a mňa chce upratať, pretože bojujem s úplatkármi,“ tvrdí bývalý Porošenkov stúpenec, ktorý sa s ukrajinským prezidentom rozišiel a tvrdo ho kritizuje za údajné tolerovanie korupcie.

Saakašviliho v pondelok v Kyjeve zadržali ukrajinskí pohraničníci a násilím ho vrátili do Poľska, odkiaľ sa vlani v septembri na Ukrajinu dostal. Jeho stúpenci ho vtedy napriek odporu pohraničnej stráže previedli cez poľsko-ukrajinskú hranicu. Kyjevský súd potom rozhodol, že politik je na Ukrajine nelegálne.

V rozhovore pre Bild Saakašvili povedal, že sa na Ukrajinu vráti. „Naplánované sú veľké demonštrácie, na Ukrajinu sa vrátim zákonnou cestou,“ povedal gruzínsky exprezident.

V gruzínskych médiách sa v utorok objavili správy, že gruzínske úrady Poľsko požiadajú o Saakašviliho vydanie. Bývalého prezidenta v Tbilisi stíhajú za údajné zneužitie právomocí, v jednej kauze ho odsúdili na tri roky. Žiadosť o jeho vydanie už Gruzínsko odoslalo na Ukrajinu, ktorá sa však rozhodla Saakašviliho odoslať do Poľska.

#Ukrajina #Petro Porošenko #Nemecko #Michail Saakašvili #Gruzínsko #Európska únia #Angela Merkelová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla melírované ruže

Perla melírované ruže

35,87
Sweet ružové alstromérie a karafiáty

Sweet ružové alstromérie a karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk