Ruských občanov a firmy obvinili zo zasahovania do volebného procesu

Americká Veľká porota vzniesla voči 13 občanom Ruska a trom ruským subjektom obvinenia zo zasahovania do politického procesu v USA. Podľa agentúry AP to piatok oznámil úrad osobitného amerického vyšetrovateľa Roberta Muellera.

16.02.2018 20:10
Robert Mueller Foto: ,
Vyšetrovateľ údajného ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 Robert Mueller.
debata (43)

Na základe vyšetrovania boli voči 13 ruským občanom a trom spoločnostiam vznesené obvinenia z porušenia amerického trestného práva prostredníctvom zasahovania do volieb a politického procesu v USA. Mali sa pritom dopustiť sprisahania, počítačového a bankového podvodu a krádeže identity s priťažujúcimi okolnosťami.

Obvinení mali s páchaním týchto skutkov začať už v roku 2014, teda zhruba dva roky pred prezidentskými voľbami v USA konanými v novembri 2016.

Osobitný vyšetrovateľ Mueller vedie v USA nezávislé vyšetrovanie možných nelegálnych vzťahov medzi volebným štátom súčasného prezidenta Donalda Trumpa a predstaviteľmi Ruska. Preveruje tiež podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Muellerovo vyšetrovanie už viedlo k oficiálnemu obvineniu bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý udržiaval tajné kontakty s ruskými činiteľmi. Samotný Trump obvinenia zo spolupráce svojej kampane s Ruskom popiera a Muellerovo vyšetrovanie označuje za hon na čarodejnice.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #obvinenia #Robert Mueller #zasahovanie do volieb