Brazílska armáda prevezme kontrolu nad políciou v Riu de Janeiro

Brazílska federálna vláda v piatok vydala dekrét, na základe ktorého armáda prevezme kontrolu nad políciou v štáte Rio de Janeiro. Toto opatrenie má obmedziť násilie, ktoré vzrástlo v Riu za posledné roky, napísala agentúra AP.

16.02.2018 20:33
debata

Zo symbolického aj praktického hľadiska ide podľa AP o dôležitý krok pre krajinu, kde si mnohí stále pamätajú brutálnu vojenskú diktatúru z rokov 1964–1985.

Povoliť armáde prevziať kontrolu nad bezpečnosťou v Riu by mohlo priniesť okamžitú úľavu od násilia súvisiaceho s drogami, ale zároveň vyvolať obavy z používania tvrdých represívnych metód, analyzuje AP.

Vládny dekrét ešte musia schváliť poslanci brazílskeho Kongresu, čo sa však očakáva. Predseda Poslaneckej snemovne Rodrigo Maia avizoval, že sa o dekréte bude zrejme rokovať už na budúci týždeň.

Predmetný dekrét podpísal brazílsky prezident Michel Temer, podľa ktorého ide o „extrémne opatrenie“, zamerané na obnovenie poriadku v Riu de Janeiro.

Guvernér tohto štátu na juhovýchode Brazílie Luiz Fernando Pezao ešte pred vydaním dekrétu pripustil, že bezpečnostný plán, ktorý mal ochrániť obyvateľov i turistov počas nedávnych karnevalových osláv, zlyhal.

Počas karnevalu totiž došlo k viacerým násilným incidentom vrátane prepadnutí, ozbrojených lúpeží a konfrontácií.

Podľa predstaviteľov štátu Riu de Janeiro tamojšia polícia čelí ťažkej situácii spôsobenej bojom miestnych gangov, ktorá sa už podobá vojne.

debata chyba
Viac na túto tému: #Brazília #polícia #Rio de Janeiro #násilie #dekrét #opatrenia #obmedzenie