Rusov, ktorých pristihli pri zasahovaní do volieb čaká vyhostenie z USA

Ruské občanov pristihnutých v Spojených štátoch, že zasahovali do prezidentských volieb v roku 2016, čaká vyhostenie. Naznačil to dnes námestník amerického ministra spravodlivosti Rod Rosenstein, podľa ktorého Washington nekonzultoval s Moskvou sériu obvinení 13 ruských občanov a troch ruských právnických subjektov.

16.02.2018 22:20
trump Foto: ,
Americký prezident Donald Trump.
debata (75)

Rosenstein vyhlásil, že obvinenie je dôkazom toho, že Rusi chceli v Spojených štátoch vyvolať sváry. Podľa neho však zo 37-stránkového obviňovacieho spisu nevyplýva, že by ruské zasahovanie do volieb malo vplyv na ich výsledky.

Mnohé americké médiá a opoziční demokrati ale zastávajú názor, že ruské zasahovanie pomohlo k víťazstvu terajšiemu republikánskemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Rosenstein je členom Trumpovhp vládneho tímu.

Kým hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol zatiaľ obvinenia komentovať, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová ho označila za absurdné. Sama vo štvrtok prišla s tvrdením, že Moskva má konkrétne dôkazy o „deštruktívnom zasahovaní“ niektorých západných krajín pred marcovými prezidentskými voľbami v Rusku.

Jeden z obvinených Rusov je miliardár Jevgenij Prigožin, ktorý ma prezývku „Putinov kuchár“ kvôli tomu, že sa od obsluhovania hlavy štátu vypracoval do postavenia najväčšieho dodávateľa jedla ruskej armáde. Prigožin podľa agentúry Ria-Novosti v prvej reakcii povedal, že Američania sú príliš emotívni.

Medzi obvinenými je aj „Putinov kuchár“

Medzi 13 občanmi Ruska, obvinených americkou Veľkou porotou zo zasahovania do volebného procesu v USA, je aj ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, známy pod prezývkou „Putinov kuchár“, ktorý údajne financoval šírenie propagandy a dezinformácií. Informovala o tom agentúra AP.

Túto prezývku si petrohradský podnikateľ Prigožin vyslúžil pre svoju blízkosť k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Jeho reštaurácie a cateringové spoločnosti totiž opakovane zabezpečovali Putinove večere so zahraničnými predstaviteľmi. Prigožinove impérium zaisťuje aj služby pre ruskú armádu.

Na vznesenie obvinení reagoval vyjadrením, že „Američania sú ľudia podliehajúci silným dojmom“, ktorí vidia len to, čo chcú vidieť. Krok americkej Veľkej poroty ho podľa vlastných slov nijako neznepokojuje.

Medzi obvinenými je aj agentúra Internet Research Agency, takzvaná trollovská farma, špecializovaná na šírenie internetovej propagandy a dezinformácií. Tá podľa vyšetrovateľov začala do americkej politiky zasahovať už v roku 2014, teda zhruba dva roky pred prezidentskými voľbami v USA.

Agentúru podľa amerických vyšetrovateľov financoval práve Prigožin, ktorý sa už nachádza na sankčnom zozname americkej vlády. Okrem iného čelí aj podozreniam z vysielania ruských bojovníkov do Sýrie.

Podľa námestníka ministra zahraničných vecí Roda Rosensteina sa na zložitej konšpirácii zameranej na ovplyvnenie prezidentských volieb v USA v prospech Donalda Trumpa vedome nezúčastňovali žiadni americkí občania.

Rosenstein však zdôraznil, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by zasahovanie Ruska do volieb ovplyvnilo ich konečný výsledok. Obvinení ruskí občania a spoločnosti sa podľa neho zameriavali na šírenie nedôvery k prezidentským kandidátom i k celému americkému politickému systému.

Osobitný vyšetrovateľ Mueller vedie v USA nezávislé vyšetrovanie možných nelegálnych vzťahov medzi volebným štátom súčasného prezidenta Donalda Trumpa a predstaviteľmi Ruska. Preveruje tiež podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Muellerovo vyšetrovanie už viedlo k oficiálnemu obvineniu bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý udržiaval tajné kontakty s ruskými činiteľmi. Samotný Trump obvinenia zo spolupráce svojej kampane s Ruskom popiera a Muellerovo vyšetrovanie označuje za hon na čarodejnice.

Trump: Ruské zasahovanie neovplyvnilo výsledky prezidentských vo­lieb

Ruská protiamerická kampaň neovplyvnila výsledky amerických prezidentských volieb. Prezident USA Donald Trump to uviedol v piatok na Twitteri po tom, ako americká Veľká porota obvinila 13 občanov Ruska a tri ruské spoločnosti zo zasahovania do volebného procesu v USA.

Doterajšie výsledky vyšetrovania osobitného amerického vyšetrovateľa Roberta Muellera podľa Trumpa dokazujú, že jeho volebný štáb sa ničoho zlého nedopustil.

„Rusko začalo svoju kampaň proti USA v roku 2014, dávno predtým, než som oznámil, že budem kandidovať na prezidenta. Výsledky volieb neboli ovplyvnené. Trumpova kampaň neurobila nič zlého – žiadna tajná dohoda (s Ruskom)!“ napísal na Twitteri Trump.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #Rusko - USA #zasahovanie do volieb #Jevgenij Prigožin #Putinov kuchár