Zákon neochráni Porošenka od trestu za genocídu, tvrdia donbaskí separatisti

Predseda "najvyššej rady" samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin v stredu vyslovil predpoklad, že zákon o reintegrácii Donbasu neochráni lídrov Ukrajiny od trestu za násilie páchané na civilistoch tohto regiónu. Informovala o tom v stredu proseparatistická tlačová agentúra DAN.

21.02.2018 09:57
ukrajina, kyjev, vojenská prehliadka, vojaci,... Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v príhovore prisľúbil, že Ukrajina získa "okupované územia" na Kryme a v Donbase späť politickou a diplomatickou cestou.
debata (33)

Pušilin takto reagoval na správy, že ukrajinský prezident Petro Porošenko v utorok podpísal zákon o reintegrácii Donbasu. Pušilin upozornil, že tento zákon bol prijatý v rozpore so zákonmi Ukrajiny a medzinárodnými konvenciami. Podľa neho ide o „oneskorený pokus o uzákonenie všetkého násilia, ktoré sa tak smelo používa proti obyvateľom DĽR“.

Zdôraznil, že podpísaný dokument síce dáva Kyjevu plné právo nasadiť regulárnu armádu, ale „neochráni vedenie Ukrajiny v osobe Porošenka a (tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexandra) Turčynova od trestu za genocídu národov Donbasu a porušenie všetkých možných zákonov“.

Ministerstvo zahraničných vecí DĽR vydalo vyhlásenie, v ktorom zákon o reintegrácii Donbasu označuje za potvrdenie „oddanosti Kyjeva vojenskému riešeniu konfliktu na východe Ukrajiny“. Tento normatívny akt „nie je ničím iným ako pokusom o dodatočné ospravedlnenie nasadenia armády proti národom Donbasu v minulosti a (zámienkou) pre rozpútanie rozsiahlych vojenských operácií v budúcnosti,“ píše sa vo vyhlásení.

Marí mierový plán

Uvedenie zákona do platnosti podľa ministerstva de facto marí realizáciu mierového plánu na urovnanie konfliktu, pretože „zakazuje plnenie jednotlivých politických bodov (mierovej zmluvy) a legalizuje násilie“.

Ministerstvo deklarovalo, že Ukrajina sa takto dostala do slepej uličky v politickej i právnej oblasti.

Rusko ako okupant

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal v utorok zákon zameraný na „opätovné začlenenie“ odštiepeneckých regiónov na východe štátu, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom.

Návrh zákona schválený v januári v ukrajinskom parlamente označuje územia v Doneckej a Luhanskej oblasti za „dočasne okupované“. Rusko je podľa neho agresorom. Zákon počíta aj s použitím vojenskej sily, aby sa „okupované“ územia v Donbase dostali späť pod kontrolu Kyjeva.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Donbas