Poľský senátor pobúril verejnosť, zdieľal video protižidovskej propagandy z čias holokaustu

23.02.2018 07:40
poľsko, židia, propaganda
Záber z propagandistického videa. Autor:

Senátor poľských vládnych konzervatívcov zdieľal na svojom facebookovom profile video zostrihané z propagandistických materiálov nacistov z druhej svetovej vojny.

Senátor Waldemar Bonkowski zverejnil klip s popiskom „Ako hnal Žid Žida na smrť“ v čase vyhrotených vzťahov medzi Poľskom a Izralom kvôli poľskému zákonu zakazujúcemu pripisovať Poliakom vinu za holokaust. Šéf strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński mu podľa hovorkyne v reakcii na udalosť odobral práva vyplývajúce z členstva v strane.

Bonkowski zdieľal video, ktoré je podľa webu gazeta.pl zostrihom manipulatívnych nacistických filmov ilustrujúcich Židov ako vinníkov masového vyhladzovania svojho vlastného etnika.

„V čase vojny prišli nemeckí nacisti do geta s kamerou a nahrali propagandistický film, v ktorom zverstvá pripisujú Židom, aby sa očistili od zločinov. Čo urobia Poliaci o 75 rokov neskôr? Zverejňujú tieto nahrávky ako dôkaz židovskej kolaborácie,“ kritizoval Bonkowského jeden z poľských užívateľov internetu.

„Týmto spôsobom sa nikdy nedostaneme z diplomatického konfliktu,“ podotkol v narážke na spor s Izraelom novinár denníka Wprost Marcin Makowski.

Židia ako téma v Poľsku

Bonkowski okrem videa zverejnil aj niekoľko ďalších protižidovských materiálov vrátane „židovského slovníka“ obsahujúceho výrazne antisemitské definície niektorých pojmov.

Židovská vina za holokaust je v Poľsku témou od minulého víkendu, keď toto slovné spojenie použil premiér Mateusz Morawiecki. Hovorca vlády sa po búrlivých reakciách z Izraela snažil vplyv jeho slov mierniť s tým, že chcel iba otvoriť dialóg o tom, komu všetkému je možné pripisovať vinu za masové vraždenie Židov za vojny.

Narazil u vedenia

Poľská vláda čelí kritike z Izraela či Spojených štátov za kontroverzný zákon, ktorý hrozí až tromi rokmi väzenia za pripisovanie zodpovednosti poľskému štátu a národu za vyvražďovanie Židov. Varšava nemieni napriek tlaku od normy ustúpiť a tvrdí, že je jej cieľom napraviť poľskú povesť pokazenú slovnými spojeniami ako poľské vyhladzovacie tábory, ktoré označujú nacistické tábory na poľskom území.

Bonkowski však podľa všetkého s protižidovskou agitáciou u vedenia svojej katolícko – nacionálnej strany narazil. Kaczyński mu podľa hovorkyne Beaty Mazurekovej pozastavil výkon práv spojených s členstvom v strane aj v jej senátorskom klube.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #Izrael #židia #Nacisti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku